Svájci irodalmi díjjal tüntették ki Bán Zsófiát

Évente két hónapot alkothat Svájcban.

2021. augusztus 27., 20:12

Szerző:

Bán Zsófia író nyerte el a 21. alkalommal odaítélt Spycher: Literaturpreis Leuk svájci irodalmi díjat – közölte a Magvető Kiadó pénteken az MTI-vel. „Ő egy világpolgár, és aki az elbeszéléseit olvassa, nem szabadulhat attól a benyomástól, hogy Bán Zsófia szövegeibe belesűríti minden életszakaszának irodalmi legjobbjait. Realizmusa mágikus, kedvenc műfaja az elbeszélés, szövegeinek alapja pedig az az empatikus pillantás a kívülállóra, amely oly jól ismert a közép-európai zsidó irodalomban. Történeteit figyelmesen kell olvasnunk, mert gyakran egyetlen mondattal új fordulatot vesznek. Bán Zsófia kíméletlenül szemléli az embereket, ám anélkül, hogy elítélné őket" – méltatta a zsűri az 1957-ben Rio de Janeiróban született magyar írót.

A Leuk Kastély Alapítvány irodalmi díjával kitüntetett szerzők három-öt esztendőn át évi két hónapot tölthetnek és alkothatnak a svájci Wallis kantonban található Leukban, az alapítvány ösztöndíjával. A díjat, amelyet korábban olyan szerzők kaptak meg, mint például Krasznahorkai László, Mircea Cartarescu vagy Marcel Beyer, szeptember 19-én adják át Bán Zsófiának Leuk kastélyában.

(Kiemelt képünk: Bán Zsófia. MTI Fotó: Nándorfi Máté)

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze - jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.