Az osztrák sajtó az alkotmánybíróság legújabb döntéséről
Az osztrák sajtót az év utolsó napjaiban a regisztráció kérdésében hozott alkotmánybírósági ítélet foglalkoztatta. Az alábbiakban Dr. Gonda László szószerinti fordításában közöljük a Die Presse és a Der Standard ezzel kapcsolatos cikkét.
A magyarországi ellenzék létre akar hozni „egy Orbán-ellenes frontot”
2014-ben a baloldali liberális erők ki akarják szorítani a hatalomból Orbán Viktor konzervatív kormányát. Az Alkotmánybíróság hatályon kívül helyezte az éppen csak bevezetett és erősen bírált választói regisztrációs törvényt – írja budapesti tudósításában Peter Bognar, a Die Presse tudósítója.
A hétvégén két rossz hírt is kapott Magyarország konzervatív miniszterelnöke, Orbán Viktor: az Alkotmánybíróság pénteken hatályon kívül helyezte az éppen csak bevezetett és erősen bírált kötelező választói regisztrációról szóló törvényt. Az áll a bírák által hozott ítéletben, hogy a parlament túllépett saját hatáskörén. Az ellenzék azt a gyanút fogalmazta meg, hogy ez által az Orbán-kormány csökkenteni akarja a választási részvételt, ami feltehetően előnyös lenne a számára.
Az ellenzék különböző csoportjai – és ez a második rossz hír Orbán számára – időközben egyre szorosabbra zárják soraikat: állítólag január 2-án lesz a startja az úgynevezett „Orbán ellenes front” megalakításának, amely egy megfelelő szövetség lenne a 2014-es parlamenti választásokra. Jelenleg a szocialisták (MSZP) és a volt miniszterelnök (2009-2010), Bajnai Gordon október végén megalakított választási mozgalma, az „Együtt 2014” alkotja a baloldali liberális tábor legjelentősebb erejét.
„Helyre kell állítani a jogállamot”
Állítólag más politikai erők és NGO-k is részt vesznek majd a megbeszélésen. Bajnai félreérthetetlenül világosan határozta meg a baloldali liberális választási szövetség célját: úgy fogalmazott, hogy miután Orbán Viktor „rezsimje” vereséget fog szenvedni a 2014-es választásokon szükség lesz "az idő visszafordítására”. Ez a baloldaliak álláspontja szerint egyfelől jelenti majd az Orbán-kormány által kiüresített „jogállam helyreállítását”, másfelől pedig egy hiteles és fenntartható gazdaságpolitikát fog megjeleníteni.
Nemcsak az ellenzék, de a magyar gazdasági szakértők többsége is bírálta az Orbán-kormány „unortodox gazdaságpolitikáját”. A „koncepció nélküliség” még a barátságos bírálatok közé tartozik, amelyeket az ember olvashat. Egyrészt rámutatnak arra, hogy a magyar népgazdaság már hosszú ideje recesszióban van, másrészt utalnak arra, hogy a jogbizonytalanság következtében, amelybe a kormány belevezette az országot, a befektetők nagy ívben elkerülik Magyarországot.
Az ellenzék, nem utolsósorban az új választási törvény miatt is – amelynek csak egy része a választási regisztráció – kényszerítve érzi magát együttműködésre, mert a törvény állítólag jelentős előnyöket biztosítana az Orbán vezette Fidesz számára.
A megbeszélésen a Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök (2004-2009) vezette Demokratikus Koalíció is részt fog venni. Az még nyitott kérdés, hogy valóban csatlakozik-e a választási szövetséghez. Miközben Bajnait barátságos kapcsolat fűzi Gyurcsányhoz, a volt miniszterelnök sokak szemében vörös posztó, mert azt a szociálliberális politikát testesíti meg, amely 2008-ban az államcsőd szélére manőverezte az országot. Még mindig negatív emlékképként él Gyurcsány 2006-os „hazugság beszéde”, amelyben beismerte, hogy éveken át becsapták a választókat. Ezzel szemben Gyurcsány mellett szól a karizmája, amelynek köszönhetően sok választót képes mozgósítani.
Orbán: rossz közvélemény-kutatási eredmények
Mai vélemények szerint egy baloldali liberális választási szövetségnek jó esélyei lehetnének arra. hogy 2014-ben legyőzze a Fidesz-t. Mértékadó közvélemény-kutató intézetek kutatási adatai szerint ezek a pártok ma együttesen közel ugyanolyan eredményt érnek el, mint a jelenlegi kormánypártok. Az is kedvező az ellenzék számára, hogy a választók elégedetlenek az Orbán-kormány eddigi teljesítményével. Egy felmérés szerint a magyar választók többsége számára az 1989/90-es fordulat óta Orbán Viktor a legrosszabb miniszterelnök. Ebben a felmérésben még Orbán közvetlen ellenfele Gyurcsány Ferenc is jobb eredményt ért el.
Fordította: dr. Gonda László
Választói regisztráció Magyarországon: egy tiszteletreméltó ítélet
A kötelező választói regisztráció törlése az alaptörvény kiegészítő rendelkezései közül elegyengeti az utat az erre vonatkozó választójogi módosítások hatályon kívül helyezése előtt- írja Gregor Mayer a Der Standard hasábjain.
A Magyar Alkotmánybíróság pénteken meghozott ítéletével ismét bebizonyította: készen áll arra, hogy alaposan szemügyre vegye az Orbán Viktor vezette jobboldali konzervatív kormány demokratikus szempontokból kétséges intézkedéseit. A kötelező választói regisztráció törlése az alaptörvény kiegészítő rendelkezései közül elegyengeti az utat az idevonatkozó választási eljárási jog előző hónapban elfogadott módosításainak hatályon kívül helyezése előtt. Erre valószínűleg majd az újév kezdetével egy időben kerül sor. Magyarország legmagasabb rangú bírái már korábban is meghúzták a vészféket: a tavalyi év végén a korlátozó intézkedései miatt bírált médiatörvényt minősítették alkotmányellenesnek. Az idén pedig az idősebb bírák nyugdíjazására vonatkozó törvényt hatálytalanították. Csaknem százötven év óta a 70. életév volt a magyar bírák legmagasabb nyugdíjazási korhatára, mindaddig, amíg ezt az Orbán-kormány meg nem változtatta.
Ezúttal azonban Orbán nyilvánvalóan nem hagyja magát olyan könnyedén eltéríteni a demokrácia és a jogállamiság legfőbb őreinek a határozata által. A kötelező választói regisztráció központi jelentőségű téma a számára. Ugyanis ennek kellene a népszerűségükben bekövetkezett fokozódó veszteség ellenére biztosítania a hatalom megőrzését a 2014-ben tartandó parlamenti választásokon– a képzetlen rétegeket távol lehetne tartani a választási urnáktól, és a Fidesz tökéletesen olajozottan működő választási gépezetével pedig mozgósítani lehetne a saját híveket. Orbán, az alkotmánybírák ítéletét követően, maga helyett Rogánt és Szájert küldi a harcba, maga elé állítja őket pajzsként. A kötelező regisztrációt egyszerűen kiveszik az alaptörvény kiegészítő rendelkezései közül és magába az alaptörvény szövegébe emelik be – tudatta ez utóbbi, és azt is hozzáfűzte, hogy „nincs semmiféle konfliktus az alkotmánybírákkal”.
Az tény, hogy a kétharmados többsége révén Orbán a lehető legbiztonságosabb helyzetben van. Amit csak akar belefogalmaztathat az alaptörvénybe,. „Etikai” okokból eddig csak a kiegészítő rendelkezések közé, az úgynevezett átmeneti rendelkezésekbe akarta felvetetni a választási regisztrációt. Ezért tudtak az alkotmánybírák formai okokra hivatkozva vörös lapot mutatni neki: lényeges elem nem tartozik az átmeneti rendelkezések közé. Valójában Orbánnak csak egy újabb szavazást kell elrendelnie, parlamenti képviselői követni fogják őt. A végletekig eltúlozva, kijelenthető: elméletileg akár egy családon belül örökölhető királysággá is átalakíthatja Magyarországot. Mindenesetre semmi jele sincs annak, hogy ehhez hasonló dolgok lebegnének a szeme előtt.
(Gregor Mayer, Der Standard, nyomtatásban: 2012.12. 29/30.)Fordította: dr. Gonda László