Az önbecsülés zavarai: a Nárcisztikus Együttműködés Rendszere

2016. november 7., 12:10

Bánki György pszichiáter már régóta publikál cikkeket közéleti témákban, lélektani szemszögből elemez társadalmi kérdéseket. A lélekgyógyász-közíró első könyve novemberben jelenik meg, s napjaink egy leggyakoribb lelki zavaráról, a nárcizmusról szól. A kötet címe – A legnagyszerűbb könyv a nárcizmusról – is jelzi: a szerző néhol iróniával, de nagyon informatív módon, közérthetően ír e súlyos problémákról. Bánki György a 168 Órának elmondta, könyvét nem a szűk szakmának, hanem a széles közönségnek szánja:

bankigyorgyrg–  Ez egy ismeretterjesztő munka, s remélem, támpontokat adhat az olvasóknak ahhoz, hogy jobban megértsék saját magukat sőt, hogyan váljanak jobb emberré, és hogyan ismerjék fel, ha érzelmi kelepcébe kerültek.

A pszichiáter hozzáteszi: a nárcizmus nem népbetegség, a lakosságnak mindössze egy százaléka tekinthető klinikai értelemben is narcisztikusnak. Inkább olyan pszichés jelenség ez, amelyet az önbecsülés zavara jellemez. A túlzott önértékelés mögött gyakran az önbizalom hiánya húzódik meg, és rengeteg szenvedést okoz egyénnek és környezetének is. Ha pedig az egész társadalom önbecsülése megrendül, egy örökkön kiemelt helyzetre vágyó vezér kerülhet hatalomra, aki létrehozza a Nárcisztikus Együttműködés Rendszerét.

Bánki György művéhez a világhírű pszichológus professzor, Philip Zimbardo írt ajánlót: „E nagyhatású könyvben az olvasókat egy szokatlan utazásra invitálja a szerző, melynek során felfedezhetik a lélek ismert és ismeretlen zugait. Ehhez Bánki kiváló idegenvezetőnek bizonyul. Legyen ez a könyv kötelező olvasmány mindenkinek, aki valaha ismert narcisztikust, vagy ő maga az, vagy tervezi, hogy azzá válik.”

S. Zs.