Álmom India
Exkluzív fotóalbum jelenik meg a napokban egy magyar fotóművész képeivel és egy hindu vallású magyar szerzetes írásaival. Nem útikönyv, nem tankönyv, inkább egy vallomás. A könyv elmeséli egy nyugati fotóművész és egy nyugati hindu szerzetes rácsodálkozását egy megmagyarázhatatlan világra. Indiát sokaknál jobban ismerik – és mégis: nem győznek rajta meglepődni. Ezt a meglepetést osztják meg olvasóikkal.
Egy nyugati bölcsesség Indiával kapcsolatban azt állítja, hogy ha valaki egy hetet eltölt ebben a hatalmas országban, a rázúduló élmények hatása alatt azonnal könyvet akar írni a látottakról-tapasztaltakról. Ha egy hónapig időzik ott, már óvatosabb, de azért egy újságcikknyi élménybeszámolóra még vállalkozna. Hanem aki egy esztendőnyi indiai tartózkodást maga mögött tudhat, az már úgy dönt, hogy inkább nem ír semmit, mert belátja: fel nem fogható, meg nem érthető, legfeljebb érezhető mindaz, amivel szembesült.
Az Álmom India könyv alkotói – Leveles Zoltán hindu szerzetes és Juhász Balázs fotóművész – bejárták Indiát, megfordulva a leglehetetlenebb, legeldugottabb helyeken. Figyelték, fényképezték a tájat, a természetes és az épített környezetet, de mindenekelőtt az embereket.
A fotók segítségével bejárhatjuk Indiát a tibeti határvidék buddhista kolostoraitól a sziklába faragott mahabalipurami kultikus szobrokig, a hinduk szent folyója, a Gangesz halottbúcsúztató partjaitól az örök szerelmet jelképező mogul Tadzs Mahalig.
Eközben az írásokban nem elsősorban a megörökített objektumról olvashatunk, hanem arról, ami mögötte áll hitben, szellemi erőben, lehetővé téve annak megvalósulását, évszázadokon, ha nem évezredeken keresztüli fennmaradását. A portrék pedig – nos, a portrék a könyv eddig talán sehol nem látott, megismételhetetlen erősségei.
Indiába járni – divat manapság, különösen annak, aki megteheti.
Jelennek is meg útikalauzok, tájleírások, élménybeszámolók szép számmal. Az Álmom India mindegyik, és egyik sem. Más, több azoknál.
Olvasni, látni kell, gyönyörködni kell benne – mint Indiában.