A nemkívánatos emlékmű

Alexander Schikowski, egy évek óta Budapesten élő német szobrászművész szeretett volna emléket állítani a cigány áldozatoknak. Fából kifaragott egy nagyméretű (három és fél méter magas, csaknem öt méter széles) szobrot, amit ingyen felajánlott az egyik érintett településnek, Tatárszentgyörgynek.

2011. március 26., 18:17

Csak annyit kért, hogy közterületen találjanak helyet az absztrakt, „világfa”-motívum felhasználásával készült emlékműnek. Az önkormányzat nem volt hajlandó élni a lehetőséggel. „Tatárszentgyörgy község területén nem járul hozzá a szobor felállításához, mivel a községünkben lakókat és községünkbe érkezőket mindig is a tragédiára emlékeztetné, pedig szeretnénk ezt mindannyian elfelejteni”, tájékoztatta a település polgármestere a művészt a képviselő-testület döntéséről.

Az elutasítás nagy feltűnést és tiltakozást keltett. Többek között a Méltóságot Mindenkinek Mozgalom is kifogásolta az eljárást, arra kérve a tatárszentgyörgyi önkormányzatot, vizsgálja felül álláspontját. A polgármester közbenjárására a testület újra napirendre vette az ügyet, de a döntés nem változott. Ezúttal már a kisebbségi ombudsman is bírálta az önkormányzat magatartását: „Intő jel, hogy vannak olyanok, akik úgy gondolják, hogy emlékezni fájdalmas és haszontalan, így egy boldogabb jövő reményében ki akarják törölni a rossz emlékeket az életükből.”

A művész próbált más településekkel is tárgyalni, de nem tapasztalt fogadókészséget. Az emlékmű végül Budapestre, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség békásmegyeri templomának kertjébe került. Iványi Gábor lelkész tavaly augusztusban, a szoboravató ünnepségén hangsúlyozta: az emlékműnek igazán méltó helye a főváros valamelyik frekventált pontján, akár a Hősök terén vagy a Kossuth téren lenne. Ha ilyen igény mutatkozik, vagy Tatárszentgyörgy meggondolja magát, semmi akadálya, hogy az emlékmű új helyre költözzön - írta a

Népszabadság Online.