A lángelme Milánóban

Nem olyan régóta, mondhatnám mostanában lett módunk arra, hogy a világ legjelentősebb operáinak, színházainak, múzeumainak produkcióit és reprodukcióikat lássuk-hallgassuk, a lábunkat ki sem téve Magyarországról. Házhoz hozza a csodálnivalót a mozgóképi dokumentáció.

2016. május 23., 12:41

Méltán számít ebben a műfajban elismertnek A művészet templomai című filmsorozat. Legújabb darabjának hőse maga Leonardo da Vinci, aki Milánó urának, Ludovico Sforzának volt udvari művésze-tudósa. (Ezeket a tevékenységeket épp nála elég nehéz szétválasztani.) Egy nagy kiállítás során számolt el tavaly egymással a város és a művész (maradjunk mégis emellett), ennek a dokumentációjával kedveskedik most e sorozat azoknak is, akik – nem lévén Milánóban – ezt a kiállítást nem láthatták.

Da Vinci itt festette meg Az utolsó vacsorát, valamint számos portrét készített az udvar szereplőiről. Közülük néhány (szó szerint) meg is elevenedik a vásznon: nagy hirtelen korabeli ruhába bujtatják a megcélzott aktort, aki aztán maga kommentálja korát. Ez a fiction-non fiction váltogatás a televíziós ismeretterjesztésben is gyakorlat, de nem mindig tetszik ott sem. Amiből sejthető: itt sem. A színészkedés funkcióját és tónusát nem találták ki, az bizony „kilóg” a filmből.

Nem így a megszólaltatott művészettörténészek! Egyikük például amiatt bírálta Da Vincit, hogy a kitűnő ötletekből és vázlatokból a maga korában semmit sem realizált. Úgy lehet: az egymás sarkára tapodó ötletek a puszta lehetőségükkel elszórakoztatták a művészt, de elkészítésükre nem inspirálták. Talán azért sem, mert sok minden más tudományos-technikai részlet még hiányzott a megvalósításukhoz. A tank, a repülő, a helikopter így aztán bevárta a dicsőséges huszadik századot...

(A művészet templomai: Leonardo da Vinci – a lángelme Milánóban. Rendezte: Luca Luccini.)

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!