A gibraltári fiaskó

2013. december 10., 20:16

A kortárs angol szórakoztató sikerregények nagyágyúi közé számít a szakma doyenje, John Le Carré. Szerzőnk maga is évtizedeken át dolgozott a brit hírszerzésnek és elhárításnak. Regényeinek környezetismereti kalkulusa tehát magától értetődően jeles.

Könyvében a háború egyáltalán nem heroikus, nem romantikus vagy férfias. Nem az izomtáncoltatás, nem a roham, nem a vészjósló harci kiáltás a fontos, hanem az aprómunka: a technika, a megfigyelés, az elemzés meg a parancsteljesítés. És a titoktartás, persze, mindenekfelett. Hogy mi történik és miért – az államtitok. Ám ha ártatlan áldozatok maradnak a kommandósok mögött, nehéz azt sikerként feldolgozni. Vagy egyáltalán: megemészteni. Beszélni sem lehet róla senkivel. És aki mégis beszélne, azt elhallgattatják.

Komplikáltabbá és kiismerhetetlenebbé vált a csatamező napjainkban, a terroristák színre léptével, valamint a hagyományos hadi tevékenységek privatizálásával. Jelen lektűrünkben a hagyományos erkölcsi és katonai dilemmák mellé felzárkózott még egy új: a hivatásos katonák és a melléküzemágban tevékenykedő zsoldosok együttműködésének és moráljának kérdése. (Az elébbiek angolok, az utóbbiak amerikaiak.) Hihetnénk, hogy az „európai lovagiasság”, a birodalmi fair play és az amerikai „üzleti prakticizmus” konfliktusát fogjuk látni, de a történet nem ennyire primitív. Sőt! Nagyobb formátumú. A szálakat mozgató kezek az Újvilágban a radikális Tea Party képviselőihez tartoznak, azaz a legmagasabb és legveszélyesebb politikai szférákig érnek. Az antiterrorista angolszász együttműködést a globális fenyegetettség kényszeríti ki. S hogy eközben nem minden sikerül a tervek szerint? Hogy a titkok mögött még további titkok vannak? Hát ez is benne van a kalapban.

Az akciók „elsikálása” pedig a diplomaták feladata. Azé, akit „beleparancsolnak” a kínos gibraltári kalandba, s azé, aki magasabbról pillanthat rá az egészre.

Talán nem véletlen, hogy a fanyar lektűrnek ezúttal nem lehet hepiendje!

(John le Carré: Törékeny igazság. Fordította: Széky János. Agave könyvek.)

Erdélyi S. Gábor