Vészhelyzeti Brexit-központot állít fel és civileket toboroz a brit kormány
A brit kormány vészhelyzeti Brexit-központ felállításába kezdett, a központ működtetésére pedig a munkaerőpiacról toboroz közszolgákat, írta meg pénteken a The Guardian. A központ feladatául nem kisebb dolgot kapott, mint az ország zökkenőmentes további működésének biztosítása az Európai Unióból március 29-én esedékes, az Unióval kötött egyezmény nélküli kilépés, illetve a várható káosz esetére. A "hard Brexit" esélyét még csökkentheti, hogy hamarosan újrakezdődnek a tárgyalások az EU és az Egyesült Királyság között.
A várhatóan két évig működő EU-Kilépés Vészhelyzeti Központ (EU Exit Emergencies Centre, vagyis EUXE) alá más kormányzati szektorokból, elsősorban a nemzetközi fejlesztésektől és az oktatásügytől 5000 közalkalmazottat terveznek ideiglenesen átcsoportosítani. Ezt kiegészítendő további külső munkatársak felvételét tervezi a kormány. A keresett „megingathatatlan” személyek feladata a miniszterek és a kabinetirodák eligazítása lesz a „hard Brexit” miatt létrejövő vészhelyzetről, mindezt 100-140 ezer forintnak megfelelő összegért naponta.
Hogy mégis miféle krízisekre lehet készülni, arra a brit kormányhivatalokból december óta szivárgó tervekből tudunk következtetni. Szó van bennük például a lakosság által felhalmozott, időközben megromlott élelem elszállításának nehézségeiről, a délkelet-angliai Kent megyében a visszaállított határellenőrzések miatt várható gigantikus méretű forgalmi dugókról és az emiatt a megyében ragadt állatállományról.
További kihívást jelenthet a lehetséges fertőtlenítőszer-hiány miatt az ivóvíz minőségének fenntartása, illetve a felsorolt kellemetlenségek, és boltokban jelentkező áruhiány együttes hatására a lakosság körében kialakuló feszültség.
„Ahogy ez elvárható, a minisztériumok szerte a kormányzatban keményen dolgoznak az Egyesült Királyság az EU-ból való kilépésének előkészítésén." - mondta a központtal kapcsolatban a Környezeti, Élelmezési, és Vidéki Ügyekért Felelős Minisztérium szóvivője, aki szerint a minden eshetőségre vonatkozó megfelelő felkészülés a kormány felelőssége, és ennek megfelelően folytatják a toborzást, és az erőforrások csoportosítását.