Véget ért a parlamenti válság Varsóban

2017. január 12., 13:46

Szerző:

Felfüggesztették csütörtökön a lengyel parlament, a Szejm üléstermének megszállását az ellenzéki Polgári Platform (PO) képviselői. A liberális képviselők több más ellenzéki társaságában tavaly december 16. óta  tartózkodtak állandóan az ülésteremben. A botrányt az indította el, hogy a kormányzó jobboldali Jog és Igazság párt (PiS) olyan intézkedéseket vezetett be, amelyek súlyosan korlátozták a sajtó jogait a parlament területén, gyakorlatilag elzárták az újságírókat a képviselőktől, s csak egy szűk körnek engedélyezte volna filmfelvételek és fotók készítését. A sajtószabadság elleni tiltakozást megtorlandó Marek Kuchciński, a Szejm elnöke kivezettette Michał Szczerba PO-képviselőt. A blokád miatt a  PiS és szövetségesei a Szejm Oszlopcsarnokába vonultak és ott szavazták meg az idei költségvetést. Ezt időközben a szenátus is megszavazta. A büdzsé törvényességét az ellenzék továbbra is tagadja, s azt követeli, hogy Andrzej Duda köztársasági elnök ne írja alá, hanem küldje át az Alkotmánybíróságnak.

Tiltakozó ellenzékiek a pulpituson
MTI/EPA/Marcin Obara

A válság fontos eleme volt, hogy a sajtószabadság megkurtítása, az „orbanizálás” ellen sok ezer ember tüntetett Lengyelország-szerte decemberben. Ennek is szerepe lehetett abban, hogy Jarosław Kaczyński PiS-elnök utasítására a sajtóellenes korlátozásokat visszavonták. A vita most a parlamentarizmus helyzetéről szól, az ellenzék állítja, hogy a költségvetést törvénysértő módon fogadták el. Jellemző módon a PiS egyik EP-képviselője az események hatására kilépett a pártból.

A PO elnöke, Grzegorz Schetyna tegnap azt jelentette be, hogy frakciója Kuchciński leváltását követeli, hiszen ő váltotta ki a majd harmincnapos parlamenti válságot. Az ellenzék a költségvetés újratárgyalását is el akarja érni, s ebben számít Duda elnökre is – mondta Schetyna.

A válság rendeződésének hátterében csendes és eltitkolt alkuk lehetnek. A kormánypárt vezére nem akarhatta, hogy a világsajtót bejárják a fotók, ahogy a parlamenti őrség és a kormányőrség cipeli ki az ülésteremből az ellenzéket. Az ellenzék is kompromisszumra kényszerült: nem egységes a bojkott ügyében az összes párt, ráadásul vezetési válság van a demokráciamentő tömegmozgalomban, a KOD-ban, miután kiderült, hogy a spontánnak indult mozgalom vezetője, Mateusz Kijowski az adományok egy részét saját céges számláján keresztül kezelte.

A Lengyelországot kormányzó jobboldali nacionalista pártot láthatóan zavarba hozta a várható washingtoni fordulat is. Kaczyński azzal próbálkozik, hogy közvetítők útján meggyőzze Trumpot, Oroszország továbbra is veszélyes a nyugati világra – elsősorban a Baltikumra és Lengyelországra.

Az ellenzék is kiváró üzemmódban van. Nem csak a belső gyengeségek, az egyértelmű vezető hiánya miatt tétováznak. Azt kell tapasztalniuk, hogy az Európai Unió, ahogy Magyarország esetében, úgy Lengyelországnál is csak szavakban védi a demokratikus intézményeket, az alkotmányos ellensúlyok rendszerét és a sajtószabadságot. És most kiesni látszik az amerikai hátország is.