Moszkva utlimátumot kapott Zelenszkijtől – jelentette ki Lavrov

Ultimátumot jelent Oroszország számára a Volodimir Zelenszkij ukrán elnök által előterjesztett „békeformula” – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter egy, a BRICS-államok vezetőinek személyes képviselőivel (serpákkal) szerdán tartott moszkvai találkozóján.

2024. január 31., 12:45

Szerző:

„Az Egyesült Államok és szövetségesei a hírhedt »Zelenszkij-formulát« erőltetik, és úgy próbálják bemutatni a nemzetközi közösségnek, mint a rendezés egyetlen lehetőségét. Az, hogy ez a lehetőség nem más, mint ultimátum Oroszországnak, hogy egyszerűen kivitelezhetetlen, és nem válik becsületére azoknak, akik külpolitikai döntéshozóként és hatékony irányítóként próbálják magukat feltüntetni, mindenki számára világos” – mondta Lavrov. Rámutatott: Kína, Brazília és Dél-Afrika kezdeményezéseire az ukrajnai rendezésben nincs szüksége a Nyugatnak. 

„Megkérdeztem azokat, akik részt vettek a »békeformuláról« rendezett davosi találkozón, hogy a világ többsége ezekre a kezdeményezéseire mennyi figyelmet fordít. Azt mondták nekem, hogy semmi figyelmet nem kapnak. Nincs szükségünk kezdeményezésekre tőlük, egyáltalán nincs szükségünk semmire tőlük, csak arra, hogy eljöjjenek, beüljenek és megszámolják őket, majd egy új rekordszámot mutassanak be a világnak. Mindezt a Zelenszkij-féle »békeformula« aktívumába fogják felírni”

– hangoztatta. 

A miniszter úgy vélekedett, hogy „ez a sajátjuktól eltérő véleménnyel szembeni teljes tiszteletlenség és annak semmibevétele”. 

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője a Sputnik rádiónak nyilatkozva megdöbbentőnek és sokkolónak nevezte, hogy Josep Borrell európai uniós külügyi főképviselő a francia l'Obs című lapban kedden megjelent cikkében hibának nevezte az Oroszország és Ukrajna közötti megbékélés lehetőségét. Úgy vélekedett, hogy ez a gondolat csak nagyon nehezen foganhat meg egy diplomata fejében, mivel „ellentmond a diplomáciai munka lényegének”.

Az Ukrajna győzelme az európai biztonság legjobb garanciája című cikkében Borrell hangot adott azon álláspontjának, hogy az Oroszországgal való megbékélési kísérletek ma ugyanolyan elhibázottak, mint a háború 2022-es kezdetén voltak. Azt írta, hogy Európának ehelyett fel kell szerelnie Ukrajnát a területének felszabadításához szükséges eszközökkel, beleértve a nagy hatótávolságú rakétákat és más fejlett rendszereket, és el kell köteleznie magát amellett, hogy mindent meg fog tenni, „ami csak szükséges lesz”, hogy Ukrajna győzni tudjon.

„A mi segítségünkkel Ukrajna a történelem szemétdombjára küldheti Oroszország birodalmi ambícióit. Ennek kell vezérelnie tetteinket és gondolatainkat” – írta Borrell.

Borrell: Ukrajnának sürgősen lőszerekre van szüksége

Ki kell pótolni az ukrajnai háborúban szemben álló felek között a tűzképesség tekintetében mutatkozó rendkívüli aránytalanságokat, Ukrajnának sürgősen lőszerekre van szüksége

– jelentette ki az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben szerdán. Az EU-tagországok védelmi minisztereinek informális tanácskozását megelőzően Josep Borrell hangsúlyozta: az Európai Uniónak meg kell mutatnia, hogy egyértelmű elkötelezettsége Ukrajna támogatására továbbra is töretlen. 

Fontos tisztázni a katonai támogatásra, valamint a lőszertámogatásra vonatkozó uniós ígéretek teljesítésének állását, és áttekinteni, „hol tartunk most, hol leszünk márciusra és az év végére” – közölte. 

A mostani tanácsülés fő célja tehát áttekinteni az elkötelezettség és a vállalások megvalósításának állását – húzta alá Borrell, majd hozzátette: rendkívül fontos továbbá az Európai Békekeret forrásaiból Ukrajnának szánt pénzügyi támogatás folyósítása is. 

Fontosnak nevezte az európai lőszergyártás kapacitásainak bővítését az ukrajnai fegyver- és lőszerszállítás mellett a tagállami raktárak feltöltése szempontjából is. A szakminiszerek ezen elvárásoknak megfelelően az európai védelmi ipar megerősítését célzó tervet tekintenek át – tájékoztatott.

Vörös-tenger, Száhel-övezet

Elmondta: tárgyalnak a védelmi miniszterek a Vörös-tengeren a hajózás biztonságának szavatolására létrehozni tervezett Aspides, azaz védelmet jelentő pajzs elnevezésű uniós művelet létrehozásának részleteiről is. Emlékeztetett, a tagállamok között elvi megállapodás született egy katonai művelet elindításáról. Szavai szerint most döntésre van szükség a művelet struktúrájáról és arról, hogy mely erők és honnan vezessék azt. A művelet a jemeni húszi lázadók elleni katonai fellépésben nem fog részt vállalni, hanem megakadályozza, hogy a lázadó fegyveresek megközelíthessék a kereskedelmi hajókat – mondta. A művelet megkezdésére mielőbb szükség van, ugyanis számos európai vállalat kéri a hajózás biztonságát fenyegető veszély elhárítását – tette hozzá. 

A Száhel-övezettel kapcsolatban Borrell azt mondta, az EU-nak lépnie kell a térség biztonságának szavatolása érdekében. Oroszország szándéka minél nagyon befolyást szerezni a régióban, ami új geopolitikai helyzetet teremtve konfliktusok forrása lehet – figyelmeztetett. A tagországoknak egyebek mellett dönteniük kell arról, hogy a május 24-én lejáró Mali uniós támogató misszió mandátumát meghosszabbítják-e – tájékoztatott. Itt is sürgős döntésekre van szükség, ugyanis Oroszország növekvő befolyása a térségben a biztonság és a stabilitás töredezettségének erősödését eredményezi – zárta gondolatait az uniós diplomácia vezetője.

(Kiemelt képünk illusztráció: Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a G20-ak vezetőinek csúcstalálkozója alkalmából tartott megbeszélésen. Fotó: Orosz Külügyminisztérium / AFP)