Újraválasztotta miniszterelnöknek a japán parlament Kisida Fumiót

Kisidával az élen az LDP-t elsöprő győzelmet aratott az október 31-i választásokon.

2021. november 10., 10:02

Szerző:

Újraválasztotta szerdán a japán parlament alsóháza miniszterelnöknek Kisida Fumio japán kormányfőt, miután a politikus által vezetett Liberális Demokrata Párt ismét győzelmet aratott az október végén tartott választásokon. Kisida szerdán bemutatta a választások utáni kormányát, amely az új külügyminisztert leszámítva változatlan. Ezzel párhuzamosan új gazdaságélénkítő csomag is készül. A külügyi tárcát ezentúl Hajasi Josimasza vezeti majd, miután az eddigi tárcavezetőt a kormánypárt főtitkárává választották.

A 64 éves Kisida szeptemberben vette át a jobboldali konzervatív Liberális Demokrata Párt (LDP) - és ennek nyomán a kormány - vezetését, miután elődje, Szuga Josihide miniszterelnök nem indult újra az elnöki posztért. Kisidával az élen az LDP-t elsöprő győzelmet aratott az október 31-i választásokon.

Hajasi, aki a Harvardon tanult, már több miniszteri posztot is betöltött, többek között a védelmi, az oktatási és a mezőgazdasági miniszteri posztot. Kisida első számú feladata várhatóan az lesz, hogy az év végéig elfogadja a pótköltségvetést, amely a koronavírus-járvány miatt kezdeményezett, óriási gazdaságélénkítő csomagba illeszkedik.

Az LDP-nek és szövetségesének, a jobbközép Komeitónak többé-kevésbé sikerült megőriznie pozícióit az október 31-i parlamenti választásokon, a végleges eredmények szerint összesen 295 mandátumot, szemben azzal, hogy az előző törvényhozásban 305 képviselőjük volt. A parlament 465 fős alsóházában mindössze 45 a nők száma, és a 21 tagú kormányban mindössze három nő kapott tárcát.

(Kiemelt kép: Tokió, 2021. október 31. Kisida Fumio japán miniszterelnök, a Liberális Demokrata Párt (LDP) vezetője (j3) párttársaival ünnepel székházukban a parlamenti választások napján, 2021. október 31-én. MTI/AP/AFP pool/Behrouz Mehri)

Több ezer turista rekedt hétfőn a párizsi Louvre előtt, miután a múzeum dolgozói spontán sztrájkba kezdtek. A Louvre látogatottsága már jó ideje meghaladja az intézmény kapacitásait, mostanra azonban a személyzet úgy érezte, nem lehet tovább várni a változásra.