Trump megtámadta Szíriát
Az amerikai haditengerészet 59 Tomahawk rakétát lőtt ki a USS Porter és a USS Ross rombolókról a szíriai Sarjat légitámaszpontra – adta hírül a BBC. Az éjjeli támadással a reptéren tárolt repülőket, tárolóbunkereket, lőszerraktárakat és légvédelmi rendszereket pusztították el. Az al-Sajrat légibázison vegyi fegyvereket tároltak, az amerikai hírszerzés információi szerint az április 4-i, a civil lakosság eleni gáztámadást végrehajtó gép onnan szállt fel.
A Pentagon közleménye szerint az akció célja az elrettentés volt, hogy Bassár el-Aszad rezsimje ne vessen be többé vegyi fegyvereket saját lakossága ellen, a támadással sikerült csökkenteni az erre való képességet is.
Here's video from the #Tomahawk launches against #Syria. For more on the story, visit https://t.co/2GprTQGGjs. pic.twitter.com/kB3gbBy4ma
— U.S. Dept of Defense (@DeptofDefense) 2017. április 7.
Trump floridai golfbirtokáról, Mar-a-Lagóból sugárzott rövid beszédben jelentette be döntését a szíriai célpontok elleni támadásokról. Megismételte, hogy mélyen megrendítette őt a szíriai Idlíb tartományban végrehajtott gáztámadás, és leszögezte, hogy szerinte a korábbi évek erőfeszítései Bassár el-Aszad szíriai elnök álláspontjának, viselkedésének megváltoztatására immár végleg kudarcot vallottak. Üzenetében Aszadot diktátornak nevezte, aki „szörnyűséges vegyi támadást indított ártatlan civilek ellen". Minden civilizált nemzetet felszólított, hogy hogy vessenek véget a vérontásnak és a mészárlásnak Szíriában. Egyúttal hangsúlyozta: az Egyesült Államok „létfontosságú nemzetbiztonsági érdeke", hogy megelőzze és elrettentse a halálos vegyi fegyverek elterjedését és használatát
Talal Barazi, Homsz kormányzója szerint az amerikai támadásnak „néhány" halottja. „Vannak mártírok, de a pontos számot még nem tudjuk” – mondta.
Rakéta indul a USS Porterről
Fotó: MTI/EPA/Amerikai haditengerészet
Rex Tillerson külügyminisztera támadás után azt mondta: az Egyesült Államok csaknem teljes bizonyossággal tudja, hogy az idlíbi vegyifegyver-támadáskor szaringázt vetettek be. A megtorló légicsapásokat a miniszter arányosnak minősítette.
Ismét felvetette Oroszország felelősségét, azt állítva, hogy Moszkva nem ellenőrizte a 2013-ban Szíriával a vegyifegyver-készletének megsemmisítéséről kötött megállapodás végrehajtását. Tillerson szerint Moszkva vagy cinkos, vagy alkalmatlan egy egyezmény végrehajtására. Hozzátette: bár Oroszországot tájékoztatták a légicsapásokról, nem kérték beleegyezését.
Andrej Krasznov, a Duma védelmi bizottságának alelnöke szerint az akció felelőtlen volt, és a régió további destabilizációjához, újabb katonai konfliktusok kirobbanásához és a régiek erősödéséhez vezethet.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője Vlagyimir Putyin szavait tolmácsolta, aki szerint a Szíria elleni légitámadás agresszió, kárt okoz az orosz-amerikai kapcsolatoknak és a terrorizmus elleni közös harcnak egyaránt.