Trump dühös lett ügyvédei gyenge teljesítményére az impeachment-eljáráson
Floridai golfklubjából követte élőben az ellene indult felelősségre vonási eljárást, amelyet alkotmányosnak talált a szenátus.
Donald Trump korábbi amerikai elnök floridai klubjában nézte végig kedden a szenátusi vitát arról, hogy indulhat-e ellene az impeachment-eljárás. Tump dühös lett ügyvédeire, mert gyengének találta teljesítményüket.
Az AP hírügynökséggel egy névtelenségbe burkolódzó forrás közölte, hogy Trumpot nem hagyta közömbösen demokrata párti vádlóinak drámai videóösszeállítása sem, amely a Capitolium január 6-i ostromáról készült, ám saját védőinek szereplését gyengének találta. Ráadásul egyik vezető ügyvédje, Bruce Castor megtette azt, amit Trump még mindig nem: elismerte, hogy Joe Biden nyerte meg az elnökválasztást.
„Az amerikai nép kormányzatot váltott. Van annyira okos, hogy ha nem szereti a régit, akkor újat választ” – mondta Trump ügyvédje, és beszédében többször is megismételte, hogy Trump elveszítette a választásokat. Mindezt azért hangsúlyozhatta, hogy a korábbi elnököt ne lehessen alkotmányosan felelősségre vonni. Castor fő érve az volt, hogy az alkotmány szerint az impeachment során bűnösnek talált vádlottat el kell mozdítani hivatalából, „márpedig Trumpot már elmozdították a szavazók” – mondta. Trump ügyvédeinek felszólalásaival több republikánus szenátor is elégedetlen volt.
A szenátus kedden este végül 56:44 arányban szavazta meg, hogy a Donald Trump ellen indított impeachment-eljárás nem alkotmányellenes.
Trump ellen a demokrata képviselők lázadás szítása címén emeltek vádat, a Capitolium január eleji megtámadása előtt tartott nagygyűlésen mondott beszéde miatt. A beszéde után hívei megrohamozták a törvényhozás épületét, ahol a szenátus éppen a Trump által elveszített novemberi elnökválasztás eredményét készült hitelesíteni. Az incidensben öten haltak meg, köztük egy rendőr is.
A tárgyalás várhatóan egy hétig tart. Mind a vád, mind a védelem tizenhat órát kap érvei ismertetésére, napi legfeljebb nyolc órában. A demokraták szerdán és csütörtökön, Trump ügyvédei pedig pénteken és szombaton kapnak szót. Később a szenátoroknak is lesz alkalmuk kérdéseket feltenni, és további eljárási szavazások is lehetnek.
Az ügy történelmi jelentőségét mutatja, hogy Trump az első olyan amerikai elnök, aki ellen a képviselőház két alkalommal is az eljárás megindítására szavazott. 2019-ben hivatali hatalmával való visszaélés miatt és a kongresszus munkájának akadályozása vádájával indult vele szemben impeachment-eljárás, akkor a szenátus felmentette.
Nagy valószínűséggel most is ez lesz az eljárás vége, az elmarasztaló ítélethez ugyan a szenátusban kétharmados többség kell, a testületben pedig fele-fele arányban ülnek republikánusok és demokraták. Ennek megfelelően legalább tizenhét republikánusnak is támogatnia kellene az elnök elítélését, ám a keddi szavazáson csak hat republikánus képviselő szavazott a Trump elleni impeachment alkotmányossága mellett, közöttük Mitt Romney, a republikánusok 2012-es elnökjelöltje, aki akkor Barack Obamával szemben maradt alul.
A szenátusi tárgyalás ma folytatódik, pontosabban elkezdődik annak érdemi része a vád érveinek ismertetésével.
Ha Trumpot végül elítélik, elveszítheti a neki járó juttatásokat, és a szenátus egy utólagos szavazást tarthat arról, hogy soha többet ne indulhasson újra elnökválasztáson. Ehhez már nem kell kétharmad, elég egyszerű szavazattöbbség.
(Kiemelt kép: MTI/EPA | Shawn Thew)