Trump aláírta az Oroszország elleni szankciókat

A törvénycsomagot elhibázottnak tartja.

2017. augusztus 2., 18:27

Szerző:

Donald Trump amerikai elnök szerdán  aláírta az Oroszország, Irán és Észak-Korea elleni szankciós törvénycsomagot, de ezt követően jelezte, hogy azt jelentős mértékben elhibázottnak tartja, és  alkotmányos jogaival összhangban álló intézkedéseket hoz majd.

Trump zárt ajtók mögött írta alá – emelte törvényerőre – a múlt héten a kongresszus mindkét háza által elsöprő többséggel megszavazott szankciós törvénycsomagot. Ezt a képviselőház kedden 419:3 arányban, a szenátus pedig csütörtökön 98:2 arányban szavazta meg.

Az Oroszország elleni új gazdasági szankciókat a tavalyi amerikai választási folyamatba történt, Moszkva által cáfolt  orosz beavatkozással, valamint a Krím félsziget 2014-ben történt annektálásával és Moszkva Szíriában játszott szerepével indokolták a törvényhozók. Emellett új szankciókat szavaztak meg Irán és Észak-Korea ellen is.

A törvénycsomag egyik  fontos cikke  megköti az elnök kezét, s korlátozza abban, hogy  a szankciókat egyoldalúan, saját jogkörében feloldja. Előírja ugyanis, hogy az elnöknek minden olyan  döntése előtt, amely az amerikai külpolitikában jelentős változást hoz,  jelentést kell írnia, és engedélyt kell kérnie a kongresszustól.

Rex Tillerson külügyminiszter előző nap újságíróknak kifejtette, hogy  Trump nem nagyon örült annak, ahogyan a kongresszus megfogalmazta a törvénycsomagot. Az elsősorban az orosz energetikai szektort érintő, az Európai Unió bírálatát és Moszkva ellenintézkedéseit is kiváltó szankciók aláírása után  Trump közleményt adott ki. Ebben leszögezte: tiszteletben tartja a kongresszus döntését, de alkotmányos jogaival összhangban álló intézkedéseket hoz majd.

Az elnök szerint a törvény jelentős mértékben elhibázott, abban a kongresszus olyan, alkotmányellenes intézkedéseket is rögzített, amelyek szűkítik az elnöki hatáskört. A közleményben Trump reményét fejezte ki, hogy a kongresszus tartózkodik majd a törvény alkalmazásától, mert ez akadályozná az európai szövetségesekkel történő együttműködést az ukrajnai konfliktus megoldása ügyében. Az elnök ugyanakkor leszögezte: pártfogolja a teheráni és phenjani lator államok megbüntetését szolgáló kemény intézkedéseket. A közleményben az amerikai elnök – kifogásai megfogalmazása mellett – hangoztatta, problémái ellenére is, a nemzeti egység érdekében aláírta a törvénycsomagot, és aláírásával világossá teszi azt is, hogy az Egyesült Államok nem tűr el beavatkozást a demokratikus folyamataiba, és szövetségesei oldalán fellép Oroszország „felforgató” tevékenysége ellen.