Timosenko már EU-tagságról beszélt és felelősségre vonást sürgetett

Az EU-hoz akarja csatlakoztati hazáját Julija Timosenko volt ukrán miniszterelnök, aki szerint a „legkegyetlenebb” büntetésben részesülnek azok, akik a vérontásért felelősek.

2014. február 23., 05:30

Julija Timosenko volt ukrán kormányfő biztos abban, hogy hazája a közeljövőben csatlakozik az Európai Unióhoz, ami szavai szerint mindent megváltoztat majd. A tüntetőket hősöknek nevezve a tiltakozások folytatására, valamint Viktor Janukovics elnök felelősségre vonására szólított fel szombat este a Majdanon, azaz a kijevi Függetlenség téren.

Az ukrán ellenzék aznap szabadon engedett vezéralakja kerekes székben ülve szólt a Janukovics hatalomból való távozását követelő több tízezres tömeghez.

„Hősök vagytok, ti vagytok a legjobb dolog Ukrajnában” – mondta felfokozott hangvételű felszólalásában. A tüntetőket arra buzdította, hogy maradjanak a téren, és tartsanak ki a végsőkig. „Ha valaki azt mondja, hogy befejeztétek küldetéseteket, és hazautazhattok, s a többit majd mások folytatják helyettetek, ne higgyétek el egyetlen szavát sem! Addig, amíg végig nem viszitek az ügyeteket az utolsó lépésig, senkinek nincs joga elmenni innen. Azért, mert ti változtattatok meg mindet. Nem a politikusok, nem a képviselők és a nem a külvilág. Senki rajtatok kívül ezt nem tudta volna véghezvinni” – hangsúlyozta.

A politikus arra szólította fel a népet, hogy Viktor Janukovics elnököt és a környezetéhez tartozó embereket „hozzák a Majdanra”. Leszögezte, hogy a nép nem bocsátja meg a vérontást, és a felelősök a „legkegyetlenebb” büntetésben részesülnek majd. „Évszázados szégyen lenne, ha megbocsátanánk nekik” – hangoztatta Timosenko. Az ellenzéki politikus kijelentette: garantálja, hogy mindent tudni fog a kulisszák mögött folyó politikáról. „Kezeskedem azért, hogy senki ne áruljon el benneteket” – szögezte le.

Kijevbe érkezve a sajtónak adott első interjújában könnyes szemmel jelentette ki: „A legnagyobb boldogság számomra egy bűnözők nélküli, új Ukrajnába érkezni”. Szavai szerint csak egy dologra vágyik, hogy az új vezetés, amelyet „a legjobb emberek, a legjobb hazafiak” vérük és életük árán segítenek hatalomra, semmilyen körülmények között ne ismételjék meg azt, amit a nép által megdöntött diktatórikus hatalom elkövetett. „A legfontosabb, hogy méltóvá váljunk azoknak az emlékéhez, akik életüket áldozták” – jelentette ki Timosenko. Az elmúlt napokban a hatalom és a Viktor Janukovics elnök távozását követelő demonstrálók közötti összecsapásokban meghalt tüntetőkről szólva a Haza párt vezéralakja is követelte a tettesek felelősségre vonását, hogy így tisztelegjenek azok előtt, akik „életükkel fizettek Ukrajna függetlenségéért” – adta hírül a Híradó.hu.

Napközben az ukrán parlament határozatban vonta meg a bizalmat Viktor Janukovics államfőtől, és május 25-re kiírta az előre hozott elnökválasztást. Janukovics államcsínynek nevezte a döntést, hollétéről azóta továbbra is ellentmondásos hírek keringenek. A törvényhozás szombaton többek között új elnököt, új belügyminisztert választott és határozatot fogadott el Julija Timosenko bebörtönzött volt kormányfő szabadon engedéséről. A volt ukrán kormányfő délután távozhatott szabadon a harkivi kórházból, ahol kezelték. A szabadon engedett Julija Timosenko közölte: indul az államfői posztért.

A Jobboldali Szektor nem szünteti be a tüntetéseket

Viktor Janukovics ukrán elnök parlament általi leváltása ellenére sem szünteti be a tüntetéseket a Jobboldali Szektor nevű ultraradikális szervezet. A csoport szombat este nyilvánosságra hozott közleményében kijelentette, hogy nem oszlik fel, és hangsúlyozta, hogy még nem jött el az ünneplés ideje. „Most még egységesebbnek kell lennünk, mint korábban” – hangsúlyozták.

Az előző napok véres összecsapásai után, a kijevi tüntetők látszólagos nyugalomban várták a délelőtt tíz órát. Ekkor járt le az ultimátum, amit előző este adtak Viktor Janukovics elnöknek: vagy lemond, vagy számolnia kell a fegyveres felkeléssel. Az ellenzéki vezetők által is aláírt pénteki megállapodásban ugyanis az államfő távozása nem szerepel.

Reggelre a tüntetők ellenőrzésük alá vonták a kormányzati negyedet, beleértve az elnöki hivatal és a parlament épületét is, amelynél úgynevezett önvédelmi egységek őrködnek.

A törvényhozás rendkívüli ülésén a kormánypárt képviselői közül csak néhányan jelentek meg. Távol maradt a parlament elnöke is, aki nyilatkozatban mondott le tisztségéről. Helyére az ellenzéki Haza párt egyik vezetőjét, Olekszandar Turcsinovot választották meg, akit néhány órával később a kabinet vezetésével is megbíztak. Időközben ugyanis kiderült, hogy a kormánytagok többsége ismeretlen helyre távozott.

„Azonnal megkezdjük a munkát, hogy stabilizáljuk az országot. Ukrajnában a hatalom jelenleg itt a parlamentben összpontosul” – jelentette ki Turcsinov, akit a bebörtönzött volt kormányfő, Julija Timosenko jobbkezeként emlegetnek.

A képviselők határozatban döntöttek a volt kormányfő szabadon engedéséről is. Harkivban szimpatizánsok tucatjai gyülekeztek a kórház előtt, ahol a megrendült egészségű Julija Timosenkot ápolták, őrizet alatt.

A volt miniszterelnököt az orosz – ukrán gázszerződés megkötése miatt ítélték hét év börtönbüntetésre, 2011 -ben. A vád szerint a megállapodás sértette Ukrajna érdekeit, az ellenzék szerint viszont az ítélet valódi célja Timsenko eltávolítása volt. Az ellenzék, valamint az Európai Unió is politikai indíttatásúnak minősítette azonban az ítéletet.

Nem tudni, hol van Janukovics

Ellentmondásos hírek jelentek meg Viktor Janukovics hollétéről: az egyik ukrán televízió szombaton meg nem nevezett forrásra hivatkozva arról adott hír, hogy az ukrán elnök Oroszországba repült, más források szerint viszont nem sikerült elhagynia az országot, a határőrök feltartóztatták és most Donyeckben van.
Olekszandr Turcsinov házelnök közben bejelentette, hogy a Donyeck megyei hatóságok az ukrán-orosz határon feltartóztatták Viktor Psonka leváltott főügyészt és Olekszandr Klimenko jövedéki és adóügyi minisztert, akik fegyveres testőrök kíséretében próbálták elhagyni Ukrajnát.
Az ukrán határszolgálat pedig megerősítette, hogy elhagyta az országot és Oroszországba távozott Viktor Janukovics elnök két hű embere, Mihail Dobkin, a harkivi adminisztráció vezetője, valamint Hennagyij Kernesz, a kelet-ukrajnai város polgármestere.

Martonyi üdvözölte Timosenko szabadon engedését

Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint Martonyi János külügyminiszter üdvözli az ukrán parlament, a Verhovna Rada meghatározó többséggel 2014. február 22-én meghozott határozatát, amely lehetővé tette a korábbi miniszterelnök, Julia Timosenko szabadon bocsátását és visszatérését az ukrán politikai életbe.
A magyar külügyminiszter emlékeztetett arra, hogy „ezzel pont került az Európai Unió által következetesen szorgalmazott hosszú folyamatra”.
Martonyi János reményét fejezte ki, hogy ez a fejlemény is hozzájárul a demokratikus, az emberi jogok és a jogállamiság elveit maradéktalanul tiszteletben tartó, gazdaságilag prosperáló és területileg egységes Ukrajna megszilárdulásához, amely az ukrán társadalom szabad döntésén és útválasztásán kell, hogy alapuljon.

Uniós politikusok üdvözlik Timosenko szabadulását

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke a Twitteren, Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke pedig közleményben üdvözölte szombaton Julija Timosenko bebörtönzött volt ukrán kormányfő szabadulását.
Barroso rövid üzenetében annyit ír, hogy a demokratikus Ukrajna számára kulcsfontosságú a független igazságszolgáltatás.
Az Európai Bizottság részéről Viviane Reding alapjogi és igazságügyi biztos még kora délután adott hangot örömének, szintén a Twitteren. Azt írta: Julija Timosenko kiszabadulása új remény a demokráciának Ukrajnában. Később a délután folyamán még egy üzenetet tett közzé, amelyben hangsúlyozta: az, hogy Ukrajnában május 25-re, az európai választások idejére tűzték ki az előre hozott elnökválasztást, annak a jele, hogy Ukrajna jövője a társulás az Európai Unióval.
Szombat este szintén a Twitteren reagált az ukrajnai fejleményekre Stefan Füle, az Európai Bizottság bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős, cseh tagja. Füle azt írta: történelmi nap a mai Ukrajna számára, a következő napokban pedig életbevágóan fontos megőrizni az egyensúlyt az igazságvágy valamint a kompromisszumkészség és az egység szellemisége között.
Martin Schulz kommünikéjében történelmi pillanatnak nevezi a volt miniszterelnök szabadon bocsátását mind Ukrajna, mind Európa számára.
„A változás beköszönt Ukrajnába. Tisztelet a békés tiltakozóknak, és arra kérek mindenkit, hogy őrizze meg a nyugalmat” – zárja közleményét Schulz, aki szerint Ukrajnában jelenleg a helyzet nagyon képlékeny.
Üdvözölte a volt ukrán kormányfő szabadon bocsátását Joseph Daul, az Európai Néppárt elnöke is, miután Timosenko pártja, a Haza (Batykivscsina) is a jobbközép, konzervatív pártokat tömörítő európai pártcsaládhoz tartozik. Daul szerint Timosenko mindenki számára a büszkeség és az inspiráció forrása a néppártban.
„Szabadulása óriási elégtétel, nem neki és családjának, hanem mindenkinek, aki hisz a demokrácia, az emberi jogok és a jogállamiság európai Ukrajnájában” – fogalmaz közleményében a francia politikus, aki azt is közli, hogy a néppárt kiáll minden ukrán mellett, aki egy demokratikusabb, virágzó, európai Ukrajna híve.

Puskov: Vége van Janukovics elnökségének

Vége van Viktor Janukovics elnökségének – állapította meg az orosz törvényhozás külügyi bizottságának elnöke szombaton.
Alekszej Puskov a Twitter mikroblogon azt írta: Janukovics Kijev melletti „rezidenciájára bárkit beengednek, ő elmenekült, az őrség elmenekült, a személyzet szétszéledt. Az elnök működésének sajnálatos vége (ez)”.
Puskov egy hivatalos orosz küldöttség tagjaként részt vett Harkivban a délnyugat-ukrajnai régiók, valamint a Krím-félsziget és az ott lévő Szevasztopol város képviselőinek kongresszusán. Puskov az Interfax orosz hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy a tanácskozáson magukat képviselő ukrajnai régiók jelentik az ország stabilitásának támaszát. Szerinte Kijevnek meg kell hallgatnia a harkivi kongresszus résztvevőit, hogy elkerüljék a politikai válság éleződését.
Az orosz duma külügyi bizottságának vezetője arról számolt be, hogy a harkivi kongresszus résztvevői az egységes és független Ukrajna megőrzése mellett álltak ki. Azt is kijelentették, hogy készek szembeszállni a felfegyverzett szélsőségesekkel.
A moszkvai politikus elmondta, hogy Harkivban meglehetősen feszült a helyzet, 1-1,5 ezer maszkos, sisakos, botokkal, mellvéddel felszerelkezett ember érkezett más régiókból. Szerinte nagy a veszélye annak, hogy a mindaz, ami Kijevben történt, átterjedhet más régiókra, ha a lvivi fegyverraktárakban megszerzett fegyverekkel rendelkező csoportok át akarják majd venni a hatalmat Kelet-Ukrajnában.
Moszkvából Harkivba menesztette képviselőjét az orosz törvényhozás felsőházának elnöke is. Valentyina Matvijenko Mihail Margelovot, a Szövetségi Tanács külügyi bizottságának elnökét küldte a délkeleti ukrán régiók kongresszusára. A politikus szerint a tanácskozás megmutatta, hogy a Majdan (a kijevi főtéren tüntetők) és az ukrán parlamenti ellenzék nem képviseli az ukrán nép többségét.
Mihail Margelov szerint a jelenlegi helyzetben népszavazás teremtené meg az ukrajnai politikai reformok törvényességét.

A Fehér Ház üdvözölte Timosenko szabadon engedését és a fejleményeket

Az Egyesült Államok üdvözli Julija Timosenko volt ukrán kormányfő szabadon engedését a Fehér Ház szombati nyilatkozata szerint.
Washington a kijevi fejleményekkel kapcsolatban úgy vélekedett, hogy azok közelebb vihetnek az erőszak beszüntetéséhez, az alkotmányos változáshoz és az előre hozott választások megtartásához.
A Fehér Ház hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok együttműködik szövetségeseivel és Oroszországgal egy erős és demokratikus Ukrajna támogatásában.

Orosz külügy: Washington elkötelezett a pénteki kijevi megállapodás végrehajtása mellett

Az orosz külügyminisztérium szombati közlése szerint John Kerry megerősítette az Egyesült Államok elkötelezettségét az ukrajnai válság rendezéséről Kijevben előző nap aláírt megállapodás végrehajtása mellett és ígéretet tett arra, hogy Washington mielőbb él a rendelkezésére álló eszközökkel, hogy befolyást gyakoroljon az ellenzékre.
Moszkvában közölték, hogy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter telefonon felhívta amerikai kollégáját és arról tájékoztatta, hogy Moszkva szerint Ukrajnában erősen romlott a helyzet amiatt, hogy az ellenzék vagy nem képes, vagy nem akarja az általa elfogadott pénteki megállapodást végrehajtani.
Az orosz külügyminiszter nehezményezte, hogy a szerinte „törvényellenes szélsőséges csoportok nem hajlandóak letenni a fegyvert és gyakorlatilag ellenőrzésük alá vonják Kijevet, miközben az ukrán parlamentben ülésező ellenzéki vezetők ezt elnézik nekik”.
Szergej Lavrov emlékeztette John Kerryt arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz államfő Barack Obama amerikai elnökkel ezt a témát részletesen megvitatta pénteki telefonbeszélgetésük során. Az orosz államfő felszólította Obamát, hogy „minden tőle telhetőt tegyen meg az ukrajnai radikálisok törvénytelen cselekedeteinek megakadályozására és a folyamatok alkotmányos mederbe terelésére” – tájékoztatott az orosz külügyminisztérium.