Széchenyi intelmei
Angela Merkel budapesti látogatása alkalmával hangsúlyozta, hogy az ellenzék nem ellenség, hanem ellenfél, versenytárs. Sajnos az elmúlt 25 év hazánkban nem ezt igazolta.
A kormányon lévő pártok akkor sem mérlegelik az ellenzéki párt álláspontját, amikor az a haza javát szolgálja. Ez a magatartás 1990-től mindig jelen volt a hazai politikai életben, de 2010-től felerősödött. Az eltérő véleményt képviselő politikusok nem ismerik a párbeszédet, de olyan „pártbeszédet” folytatnak, amely kizárja a másik politikus jobbító elképzeléseit.
Célszerű lenne nemcsak Angela Merkel, hanem Széchenyi intelmét is megszívlelni, amely szerint „a tanács bárhonnan jő, ha jó, elfogadható”. A legnagyobb magyar a Világ című könyvében kifejti: „szembenállásra, ellenzésre legnagyobb szükség van, csak elmesúrlódások” révén biztosítható a fejlődés. Ő maga is ezt az utat járta. Hírlapi cikkeiben hangsúlyozza: „azt tartom, minél többen nyilatkoztatják ki valamely célra vett tárgy iránt véleményüket, annál biztosabb annak sikeres végrehajtása”. Sajnos a szembenállást, az ellenzést az elmúlt öt évben teljesen felszámolta a kormány, megszüntette a fékek és ellensúlyok rendszerét is. Így történhettek meg olyan társadalmi és gazdasági ballépések, amelyek sok feszültséget eredményeznek.
A legnagyobb magyar a Hitel című könyvében írja: „Csak a tanácskozás eredményez bölcsességet, áraszt áldást az emberiségre.” Széchenyi írásait tanulmányozva számtalan alkalommal tapasztaltam, hogy gondolatai ma is időszerűek. Ezekről az időszerű gondolatokról többször szóltam a Parlamentben, a legnagyobb magyar szülőházánál és írásaimban. Széchenyi azon megállapítása is helytálló, amely szerint „sokan az ellenzéstül úgy félnek, mint a setétségtül, az pedig éppen oly szükséges az igazság tökéletesebb kifejlődésére”. Az elmúlt évek egyértelműen igazolták: ha az ellenvélemény a valóságból táplálkozik, akkor bűn elvetni azt. Széchenyi is ezt hangsúlyozza Önismeret című munkájában: „Jaj azon nemzetnek, mely nem a létező realitás s nem az idő által felképezett tapasztalás útmutatása után kormányoztatik.”
Dr. Takács Imre, Széchenyi-kutató, Hajdúszoboszló