Svédország NATO-csatlakozása – fokozódik a nyomás Törökországon és hazánkon
Az észak-atlanti szövetség informális külügyminiszteri ülésén több résztvevő is felszólította Ankarát a bővítés jóváhagyására, hogy a júliusi csúcsértekezletig sor kerülhessen Svédország belépésére.
Még a júliusi vilniusi csúcs előtt meg kellene történnie a svéd csatlakozás ratifikációjának – szögezte le Jens Stoltenberg a találozón – írja a Szabad Európa. Tudatta, hogy hamarosan Törökországba látogat, ahol tárgyalni fog arról, miként lehetne mielőbb sort keríteni a jóváhagyásra. Tájékoztatása szerint az utazás előkészületei már zajlanak.
„Az az üzenetem, hogy Svédország teljesítette a vállalásait, így eljött az idő a ratifikációra – jelentette ki Stoltenberg. – Biztos vagyok benne, hogy Magyarország is ratifikálni fogja a csatlakozási szerződést” – hangsúlyozta.
Hasonlóan nyilatkozott több résztvevő, köztük a házigazda norvég külügyminiszter, Anniken Huitfeldt is.
Annalena Baerbock, a német diplomácia vezetője teljes körű támogatásáról biztosította Svédországot az ügyben.
Tobias Billström svéd külügyminiszter kiemelte:
„Itt az ideje, hogy Törökország és Magyarország megkezdje a svéd NATO-tagság jóváhagyását. Minden, ami akadályozza Svédország csatlakozását, ajándék Putyinnak.”
Emlékeztetett rá, hogy országa épp most szigorította terrorizmus elleni törvényeit, így büntethetővé vált a terrorszervezetek finanszírozása, nyilvános támogatása és a toborzás is, illetve a külföldre utazás csatlakozási céllal.
Szakértők szerint nemsokára megegyezés születhet – írja a lap – egyrészt mert előző héten véget ért a törökországi választás, másrészt mert az újrázni tudó Recep Tayyip Erdoğan elnök jelezte, hogy továbbra is érdekelt lenne amerikai vadászrepülőgépek beszerzésében, és Washington a jelek szerint belemehet ebbe.
„Beszéltem Erdoğannal. Továbbra is szeretne valamilyen megoldást az F–16-osok kapcsán. Mondtam neki, hogy mi megállapodást szeretnénk Svédországgal, tehát egyezzünk meg” – jelentette ki Joe Biden amerikai elnök hétfőn. „Álláspontunk szerint mindkettő létfontosságú Európa biztonsága szempontjából. Mindkettőnek olyan gyorsan kellene haladnia, amennyire csak lehetséges” – mondta.
(Kiemelt képünk: Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Svédország és Finnország jelentkezési dokumentumaival Brüsszelben 2022. május 18-án. Fotó: JOHANNA GERON / POOL / AFP)