SPD: Juncker-Schulz tandem kell
A német szociáldemokrata párt (SPD) szerint az Európai Néppárt csúcsjelöltjére, Jean-Claude Junckerre és a szocialista csúcsjelöltre, Martin Schulzra egyaránt szükség van az Európai Bizottságban (EB).
Az SPD parlamenti (Bundestag) frakcióvezetője, Thomas Oppermann keddi berlini tájékoztatóján hangsúlyozta, hogy Juncker és Schulz „összetartozik”. Mindketten sikeres csúcsjelöltek voltak az európai parlamenti (EP-) választáson a konzervatív, illetve a balközép európai pártcsalád élén, és mindketten elkötelezett európaiak, akiknek most Brüsszelben együtt kell elvállalniuk az EB vezetésének felelősségét – idézték német hírportálok Oppermannt az MTI jelentése szerint.
A Bundestag SPD-frakciójának honlapján megjelent közlemény szerint a politikus hangsúlyozta: a részvételi arány növekedése igazolta, hogy helyes döntés volt csúcsjelölteket állítani az EP-választásra, és az uniós parlamenti választást összekötni az EB elnöki tisztségének betöltésével. A bizottsági elnöki tisztújításról szóló döntés „demokratikus befolyásolásának lehetősége” sok választót indított arra, hogy ismét részt vegyen a voksoláson. Ezért fontos, hogy az uniós tagországok állam-, illetve kormányfői tartsák tiszteletben a választók akaratát – mondta Thomas Oppermann.
Az EP nagy többséggel, köztük a szociáldemokraták támogatásával állást foglalt amellett, hogy Jean-Claude Junckert válasszák meg az EB elnökének – mutatott rá az SPD-s vezető, hangsúlyozva: gyengítené a demokráciát, és sok választó joggal értékelhetné a szavazók becsapásaként, ha az állam- és kormányfők semmibe vennék az EP állásfoglalását. Az EP-választási kampány előtt valamennyi nagy pártcsalád megnevezte jelöltjét az Európai Bizottság élére, és a választás után az EP leköszönő frakcióvezetői megállapodtak abban, hogy először a győztes Európai Néppárt jelöltjének, Jean-Claude Junckernek kell megadni a lehetőséget, hogy az EP-ben többséget szervezzen a bizottsági elnökké választásához.
A tisztség betöltésére azonban a tagországok állam-, illetve kormányfőit összefogó Európai Tanácsnak kell személyi javaslatot tennie, és a javaslatról minősített többséggel kell döntenie. A tanács több tagja, köztük David Cameron brit és Orbán Viktor magyar kormányfő nem támogatja Juncker jelölését. Az SPD azt akarja elérni, hogy az EP a szocialisták támogatásával a néppárti csúcsjelöltet válassza meg bizottsági elnöknek, és a támogatásért cserébe kapjon fontos pozíciót a Juncker-bizottságban a német szociáldemokrata Martin Schulz, az EP jelenlegi elnöke. A jelenlegi – második, búcsúzó – Barroso-bizottságban Günther Oettinger, a konzervatív CDU politikusa a Németország által delegált tag, aki készen áll az uniós biztosi munka folytatására, és nem tűnik úgy, hogy az SPD-vel nagykoalícióban kormányzó konzervatív CDU/CSU pártszövetség hajlandó lenne átengedni a biztosi pozíciót Martin Schulznak.