Sör és ásványvíz
Mi köze egyiknek a másikhoz? Hacsak az nem, hogy kánikulában mindkettőből rekordmennyiség fogy. Más kapcsolat is van mostantól: a Wenckheim család többségi tulajdonában lévő Ottakringer gyár fuzionál a nevezetes ásványvizet előállító Vöslauerrel, hogy együtt, megerősödve új hódítóútra induljon, főként Dél-Kelet-Európában.
A kapcsolat nem új: a Vöslauer termelése évek óta a holdinghoz tartozik, mostantól azonban közös a marketing és az értékesítés is.Válság idején ez az ésszerű: az Ottakringer Getränke AG névre keresztelt így együtt 500 fős gárdájával 200 millió eurós forgalmat állít majd elő. Beleolvad az új vállalatba a passaui Innstadt-Brauerei éppúgy, mint a pécsi sörgyár, amelyhez a magyar származású tulajdonos, a Wenckheim család ragaszkodik.
A fúzió következtében némiképp változnak a tulajdonviszonyok: továbbra is a Wenckheim családé a többség, de társa, a Menz család része 16 százalékra nő, és a konszern vezetését Sigi Menz veszi át. Az alapító Rezső Engelbert Wenckheim évekkel ezelőtt nyugdíjba vonult, helyette eddig lánya, Christine igazgatta a gyárat. A pécsi ügyeket fia, Stefan irányítja: ő már kitűnően megtanult magyarul. A családfőnek erre nem volt szüksége: bár a háború idején gyermekként elkerült a békési birtokról, máig kitűnően beszéli anyanyelvét. A megnövekedett konszern felelősségét most a partnercsalád feje veszi át.
A struktúraváltást, amely miatt a kisrészvényesek tulajdonrésze az eddigi 24 százalékról 12- 14-re zsugorodik, a szeptemberi közgyűlésen szentesítik, január 1.-ig visszamenőleg. Tőkeemelést terveznek, de – mondja Sigi Menz – bárhogyan is alakul, a két család nem adja ki a kezéből a többségi tulajdont, az 50 százalék plusz egy részvényhez mindenkor ragaszkodik majd. A tőkeemelés révén javul az új akvizíciók esélye: elsősorban a válsággal nehezen küszködő, drágán vett és most veszteséges sörfőzdékre és más italgyárakra vetnének szemet. Nem Ausztriában, itt sem a sör-, sem az alkoholmentes italpiacon nincs megfelelő kínálat. Külföldön azonban, például Németországban, és Európa dél¬keleti részén akad ilyesmi, s bár konkrét tárgyalásokat egyelőre nem folytatnak, elképzelések máris vannak.