Párt már ötszáztól
Áprilistól már ötszáz támogatóval is bejegyeznek politikai pártot Oroszországban, ellentétben az eddig megkövetelt negyven ezres tagsággal. A március 23-án elfogadott új pártalapítási törvény a Dmitrij Medvegyev elnök tavaly év végén meghirdetett politikai intézményi reformjának része. Ugyanakkor a hatalomhoz nem kötődő parlamenti pártok megjelenését gátló megkötések részleges vagy teljes felszámolása a tisztességes választásokért tartott tüntetések egyik fő követelése volt az elmúlt hónapokban.
A hivatalos bejegyzést csakugyan leegyszerűsítő új szabályozás megelégszik ötszáz párttaggal, akik a nyolcvankilenc régió felét reprezentálják. Eddig negyven ezres létszámot kellett produkálniuk a pártként való hivatalos elismerésre pályázó szervezeteknek, és ez is csak ettől az évtől volt így, mert korábban negyvenöt, 2010 előtt pedig ötven ezres támogatottságot követelt a hivatal, és legalább négyszáz tagot számláló szervezeteket a régiók több mint a felében.
Az eddiginek a nyolcvanad részére csökkentett kötelező létszám mégsem tette maradéktalanul boldoggá sem a parlamenti, sem az azon kívüli ellenzéket (amelynek képviselői is megszólalhattak a törvénytervezet vitájában). Az aggodalom oka, hogy meglehet, rövidesen vagy száz kicsiny párt alakul meg, s ez végképp szétbombázza az amúgy is ezerfelé széttartó rendszerbírálókat, az új képződmények elszedik a régiektől a szavazókat, némelyike pedig eleve is „szavazatrablásra” jön majd létre, ami tovább korrumpálja a politikai életet Oroszországban. Politikai elemzők egyelőre úgy látják, hogy a liberalizálás „dupla fenekű”: kedvez ugyan az eddig kint rekedteknek, de egyúttal a szilárd szavazóbázissal rendelkező legnagyobb párt, a kormányzó Egységes Oroszország malmára hajtja a vizet; a követelések részleges kielégítésével kifogja a szelet az ellenzék vitorlájából, amivel végső soron a hatalom jár jól – fogalmazza meg a féloldalas kompromisszum lényegét több elemző.
A puding próbája az ősszel tíz régióban tartandó parlamenti és helyhatósági választás lesz. Eddig közel nyolcvan bejegyzési kérelem érkezett az igazságügyi minisztériumhoz. Amely – és ez is jelentős újítás – most majd nem dobhatja vissza szó nélkül a hibásnak ítélt jelentkezéseket, nem tagadhatja meg kapásból a regisztrációt, hanem köteles három hónapot és írásos útmutatót adni a mulasztások pótlására. Viszont az ellenzéki követelések ellenére megmaradt az öt százalékos parlamenti bejutási küszöb és a választási tömbalakítási tilalom.
A mintegy hatvan módosító javaslatból a Duma a három törvényolvasás során tizenhatot fogadott el: így történt, hogy a jogszabály nem a jövő év elején, hanem most tavasszal lép életbe, az után, hogy Dmitrij Medvegyev utolsó elnöki ténykedései egyikeként aláírja – hírek szerint ez április 2-kán történik majd, amikor idén másodszor találkozik a rendszeren kívüli ellenzék néhány képviselőjével. Így a liberalizált párttörvény érdemként Medvegyev elnöki idejéhez fog kötődni, másrészt pedig egyik építőeleme lehet a Putyin újratöltve, vagy a Putyin 0.2 korszaknak, amelynek formálását a május 7-ki beiktatásával harmadik elnöki periódusát megkezdő Vlagyimir Putyin píár szakemberei és politikai tanácsadói már hónapok óta foglalatoskodnak.
Az utóbbi hetekben két neves személyiség is jelentkezett pártalapítási szándékkal. Az oligarcha Mihail Prohorov, aki az elnökválasztásokon Putyin egyik ellenlábasaként 7,98 százalékot szerzett, és meglepően jól szerepelt Moszkvában (20,45%), Szentpéterváron (15,52%) és több más nagyvárosban, még a választási kampány idején bejelentette, hogy jobboldali liberális pártot alapít. Országos lefedettséget akar elérni, és semmiképp sem szándékszik az egy-egy nagyobb városban, vagy akár régióban működő szervezeteknél megrekedni. Jelenleg az internetes közösség bevonásával keres jó nevet pártjának.
Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió első és utolsó elnöke szociáldemokrata pártban gondolkodik. Nem állna az élére, mondta március közepén, de kész minden erejével részt venni a létrehozásában, s erre kérte az egykori párttársakat. Gorbacsov 1999-től 2004-ig egy szociáldemokrata típusú párt vezetője volt.
Megjegyzendő még, hogy az új törvény előrelátó módon rendelkezik arról, hogy az újonnan alakuló pártok nem vehetik fel a meglévő vagy egykor volt, széles körben ismert politikai és társadalmi szervezetek nevére megtévesztően hasonló neveket, és nem használhatják az azok szimbólumaira hajazó logókat és jelvényeket.