Kaiser: hisztériakeltés volt az orosz nukleáris gyakorlat
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója szerint továbbra sem kell nukleáris háborúra számítanunk, akkor sem, ha tudjuk, hogy Vlagyimir Putyin hatezer atomtöltettel rendelkezik.
Azt már megszoktuk, hogy Oroszország időnként teszteli a nukleáris képességeit, ám az ország történetében eddig nem volt példa olyan nagy méretű gyakorlatra, mint a napokban. A tesztek során rekonstruálták, hogy a polgári védelemnek, illetve az állami szerveknek mit kellene tenniük egy atomcsapás esetén, amely az orosz infrastruktúra 70 százalékát elpusztítja és érint egy atomerőművet is.
Mint azt korábban megírtuk, a forgatókönyv szerint az országban statáriumot vezettek be, és teljes körű mozgósítást is elrendelnek, Vlagyimir Putyin pedig bunkerbe vonul.
Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója szerint a gyakorlat mérete egy kissé a hidegháborús korszakra, az ötvenes és hatvanas évekre emlékeztet.
A szakember egyúttal kiemelte, továbbra sem kell nukleáris háborúra számítanunk, csupán hisztériakeltés zajlik.
A Magyar Nemzet kérdésére a kutató elmondta, hogy nehéz megmondani, ismét üzembe fogják-e helyezni a Novaja Zemlján található kísérleti telepet, ahol Szovjetunió számtalan robbantást hajtott végre. Mint mondta, manapság már különféle számítógépes és egyéb szimulációkkal nagyjából meg lehet állapítani, hogy egy-egy fegyver hogyan működik, mekkora robbanóereje lenne.
Hozzátette ugyanakkor, hogy például Észak-Koreának, Pakisztánnak, Indiának még szüksége volt arra, hogy nukleáris teszteket végezzen el, hogy bebizonyítsa, valóban rendelkezik ilyen fegyverekkel.
Azt azonban mindenki tudja, hogy Oroszország közel hatezer atomtöltettel rendelkezik
– húzta alá Kaiser Ferenc.
(Kiemelt kép: Egy alkalmazott áll a Rivne Atomerőmű vezérlőtermében, Varashban, Rivne régióban 2023. szeptember 10-én. Roman PILIPEY / AFP)