Örmény–magyar viszony: Svájc segítene a rendezésben

Svájcnak Magyarországgal és Örményországgal egyaránt barátiak a kapcsolatai, és kész arra, hogy segítséget nyújtson a kialakult feszültség enyhítésében, ha ezt kérik – közölte a svájci külügyminisztérium az MTI érdeklődésére pénteken.

2012. szeptember 14., 16:41

Martonyi János külügyminiszter múlt hétfőn látogatott el Bernbe; tárgyalásairól később azt mondta, svájci kollégája, Didier Burkhalter felajánlotta országa segítségét a magyar–örmény kapcsolatok rendezésében, és Svájc – amely „hagyományosan közvetítő, semleges ország” – tud is segíteni. Jelenleg az a legfontosabb, hogy megértessék az örményekkel, Magyarország mindig is barátként viszonyult hozzájuk – hangoztatta. Hozzátette: ha ebben tud segíteni Svájc, „akkor mi ezért hálásak vagyunk”.

A tárcavezető egy csütörtöki sajtóbeszélgetésen pedig azt mondta, valóban kérte Svájc segítségét a magyar–örmény kapcsolatok rendezéséhez, de nem diplomáciai értelemben vett közvetítésről van szó, nem ezt kérte svájci kollégájától sem. Ugyanakkor megjegyezte: minden segítségnek örülnek az ügyben. A svájci külügyminisztérium az MTI írásban feltett kérdésére felidézte, hogy a segítséget a magyar–örmény kapcsolatok rendezésér Didier Burkhalter ajánlotta fel, amikor magyar kollégájával találkozott. „Ennél többet jelenleg nem kívánunk közölni” – tették hozzá.

Magyarország augusztus 31-én adta át Azerbajdzsánnak az örmény katonatársa 2004-es budapesti meggyilkolásáért életfogytiglani szabadságvesztésre ítélt Ramil Sahib Safarov azeri katonatisztet, akit hazájában elnöki kegyelemmel azonnal szabadlábra helyeztek. Szerzs Szargszján örmény elnök aznap bejelentette, országa felfüggeszti a diplomáciai kapcsolatokat Magyarországgal (az első híradások még a kapcsolatok megszakításáról szóltak, de Jereván ezt később pontosította). Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szeptember 2-án hivatalába kérette Azerbajdzsán budapesti nagykövetét, és diplomáciai jegyzékben arról tájékoztatta, hogy Magyarország elfogadhatatlannak tartja Azerbajdzsán lépését.

Csehországban 2025 első négy hónapjában 450 hepatitis A megbetegedést és hat halálesetet regisztráltak, ami jelentős növekedést jelent az előző évhez képest. A járvány terjedése aggodalomra ad okot, különösen a hajléktalanok és kábítószer-használók körében.