Orbánt várják Varsóban
A lengyel média még mindig elemzi Putyin orosz elnök budapesti látogatását, a Rzeczpospolita című jobboldali lap napok óta 2-3 cikket is szentel a magyar témának. Most Grzegorz Schetyna külügyminiszter interjúját idézik, míg a Gazeta Wyborczának a miniszterelnök szóvivője nyilatkozott. Az onet.pl fogalmaz a legélesebben, szerintük a magyar kormányfő látogatásakor Lengyelországnak valamit tennie kell.
Malgorzata Kidawa-Blonska, a lengyel miniszterelnök szóvivője elmondta, hogy Orbán Viktor találkozik Ewa Kopacz kormányfővel és részt vesz a gazdasági vitában is, amelyet az Országos Kereskedelmi Kamara szervez. A szóvivő jelezte, a két miniszterelnök megbeszélésén szó lesz a magyar-lengyel együttműködésről a Visegrádi Csoporton és a jelenlegi európai menetrenden belül, szó lesz a Keleti Partnerség államainak Oroszországot érintő politikájáról, ezen belül az ukrán helyzetről.
– Ebben az értelemben biztosan érintjük Vlagyimir Putyin budapesti látogatását, de minden országnak természetes joga szuverén módon meghívni vendégeit. Csak meghallgathatjuk az információt arról, hogy folyt le ez a látogatás – tette hozzá Kidawa-Blonska.
Grzegorz Schetyna külügyminiszter szerint a magyar kormányfővel meg kell beszélni a Visegrádi Csoport tagállamainak további együttműködését. Mint az egyik rádiónak adott interjújában közölte, ha Ukrajnában nem lesz tűzszünet, akkor fontolóra kell venni az Oroszország elleni további szankciókat.
A lengyel diplomácia vezetője szerint Orbán Viktor csütörtöki varsói látogatása során vele kell erről a lengyel kormányfőnek beszélnie, arról, hogyan is látja Orbán a további együttműködést a csoporton belül, az Európai Unió keretein belül, és hogy látja az EU energetikai szolidaritásának kérdését Putyin tegnapi budapesti látogatása után.
Emlékeztetett arra, hogy maga egy héttel ezelőtt tett látogatást a magyar fővárosban, ahol beszélt Orbánnal erről a látogatásról is és arról, hogy ellenőrizni kell a nem előnyös magyar-orosz gázszállítási szerződést. Ez a megállapodás feltételezte, hogy a magyarok az összes megrendelt gázért fizetni fognak, még akkor is, ha azt nem használják fel, s ezt a részt akarta a magyar fél megváltoztatni.
Schetyna hangsúlyozta, minden szuverén ország saját külpolitikát folytat. – Változatlanul úgy gondolom, azt kell keresni, mi a közös az olyan jól együttműködő országok között, mint a visegrádi államok, még akkor is, ha nézetkülönbségek vannak, érdemes mindent megtenni, hogy ezt az együttműködést fenn tudjuk tartani – jelentette ki.
Nehéz lehetett a döntés, hogy a magyarok fogadják Putyint egy olyan helyzetben, amikor Oroszország elkötelezte magát az Ukrajna elleni háborúban, amikor nem tartják be a minszki fegyverszünetet, amikor ott minden nap emberek halnak meg. – Ezt a döntést Orbán hozta meg és ezért ő fog fizetni Magyarországon, amikor választások lesznek – értékelte a helyzetet a lengyel külügyminiszter. – A magyaroknak joguk van a szuverén politikához, de ez nagyon kockázatos játék – tette hozzá.
Az onet.pl hírportál szerint Orbán meg akarja semmisíteni az Energetikai Uniót (amelynek létrehozását a lengyelek kezdeményezték – a szerk.), Putyin pedig az Európai Uniót, ezért a magyar kormányfő varsói látogatásának napján a lengyeleknek valamit tenniük kell.
Az Európai Bizottság a lengyelek azon javaslatára, hogy Energetikai Uniót alapítsanak, a tagállamokkal olyan mechanizmusok kidolgozásán szorgalmaskodik, amely harmadik felekkel történő energetikai szerződésekre vonatkozik. . Ennek vázlatát február 25-én mutatják be az EU-nak.
A Bloomberg által idézett Orbán a Putyinnal való budapesti találkozó után úgy értékelte, hogy az orosz nyersanyag nélkül nem lehet szó versenyképes gazdaságról. Hozzátette azt is, hogy az Európai Bizottság részvételében való megegyezés az Oroszországgal való kétoldalú kapcsolatokban, támadás lenne országa szuverenitása ellen, ezért a magyarok nem támogatják az Energetikai Unió koncepcióját. S mindezt egy nappal a varsói látogatása előtt mondta, amely annak az országnak a fővárosa, amely kezdeményezte az egészet.
Orbán egyszerre akar a Európai Unióban lenni és azon kívül. Saját országának rövid távú energetikai szükségletei miatt meghiúsíthatja Európa hosszú távú terveit arra vonatkozólag, hogy az ne függjön az orosz gáztól. Orbán kifejezésre juttatta, hogy nem támogatja az Energetikai Uniót.
Ma a magyar miniszterelnök a lengyellel is fog tárgyalni. Ebben az összefüggésben különösen nagy a lengyel diplomácia felelőssége, hogy ellenálljon az olyan országok igyekezetének, mint Magyarország, Ausztria, Csehország, Szlovákia, amelyek hajlamosak az oroszok elleni szankciók ellen szegülni és megtörni az európai, illetve szélesebben értelmezve a transzatlanti szolidaritást.
Lengyelországot Budapesten hátba szúrták. Ezt a tényt nem hagyhatja világos válasz nélkül – írja az onet.pl