Orbán Viktor: Európa nem ura önmagának

A miniszterelnök szerint Magyarország nem a fekete bárány, hanem az első fecske.

2023. november 22., 13:35

Szerző:

Európa elvesztette önrendelkezési képességét, nem tudja meghatározni, hogy mik a céljai, nem tudja felismerni, hogy milyen eszközöket kell alkalmazni céljainak elérésére – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szerdán Zürichben, a Weltwoche svájci konzervatív hetilap jubileumi ünnepségén tartott átfogó politikai beszédében.

Európa ma nem ura önmagának, a világ GDP-jében való részesedése lefelé megy, 2030-ra egyedül Németország lesz az eső tízben, az utolsó helyen – emelte ki.

Az Európai Unió a bővítéssel nem tud megbirkózni, a térségi konfliktusokat sem képes kezelni, legyen szó Ukrajnáról vagy a Nyugat-Balkánról – hangoztatta Orbán Viktor.

Kitért arra is, hogy Magyarország nem jóléti, hanem munkaalapú társadalmat épít, amely elvezet a jóléthez. A magyar modell elemei között emelte ki a családpolitika központi helyét, a migráció teljes visszafogását, az alacsony adókat, valamint a beruházások vonzását keletről és nyugatról egyaránt. Mindez eltér a nyugati modelltől, amely a jóléti társadalom kiépítésére épít – húzta alá.

„Magyarország nem a fekete bárány, hanem az első fecske" – fogalmazott Orbán Viktor.

Európa egyedül maradhat az ukrajnai konfliktusban

Európának fel készülnie arra, hogy ha az Egyesült Államokban politikai fordulat történik, egyedül marad az ukrajnai konfliktussal – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök. Elmondta, ha a szkeptikusabb republikánusok fognak hatalomra kerülni, lehetséges, hogy Európának egyedül kell megküzdenie egy hatalmas geopolitikai konfliktussal, neki kell politikai megoldást találnia egy szinte lehetetlen ügyre, és állnia kell a költségeket is.

Mindeközben Európa elszegényedőben van, nincs pénze egy ekkora válságra – emelte ki a kormányfő.

A migrációval kapcsolatban Orbán Vikor azt mondta, Magyarországnak mindig az volt az álláspontja, hogy az illegális bevándorlás kockázata túlságosan magas, mindenképpen fel kell lépni ellene.

Emlékeztetett arra, hogy Magyarország a válság 2015-ös kezdete óta nem fogadta el azt a nyugati érvelést, hogy a migráció segít enyhíteni a munkaerőgondokon, és liberálisabb társadalomhoz vezet. Mindvégig az volt az álláspontja, hogy túlságosan nagy a kockázat, ráadásul a bevándorlók beengedése párhuzamos társadalmakat teremt Európában – mondta.

Kiemelte: Magyarországnak az egész schengeni övezetet meg kell védenie az illegális bevándorlástól, de ehhez Brüsszeltől eddig még nem kapott támogatást. Hozzátette, hogy a szigorúan szabályozott legális bevándorlást viszont támogatja.

(Kép forrása: KISBENEDEK ATTILA / AFP)