Orbán Viktor nem várt helyről kapott segítséget
A luxemburgi miniszterelnök a Politicónak adott interjúja szerint arra törekszik, hogy újra közelebb hozza Brüsszelt és Budapestet.
Orbán Viktor már azelőtt a többségtől eltérő, más álláspontot alakított ki egyebek között Ukrajna uniós tagságáról, a hosszú távú költségvetésről és a migrációról, hogy Luc Frieden, az új luxemburgi miniszterelnök a tavalyi év végén elfoglalta volna helyét a csúcsértekezleti kerekasztalnál – emlékeztet az Index. Frieden most Budapestre látogatna, hogy megtörje a jeget. Luxemburg az Európai Unió hat alapító tagjának egyike, és ez is szerepet játszott abban, hogy az ország képviselői eddig három ciklusban töltötték be az Európai Bizottság elnöki posztját.
„Magyarország Európa-pártibb, mint gondolnánk” – nyilatkozta Frieden a Politicónak adott nagyinterjúban. „Ha valaki nem ért egyet más politikájával, meg kell próbálnia megérteni, honnan érkezett” – érvelt a miniszterelnök. Az Európai Parlament legnagyobb frakciójának, a jobbközép Európai Néppártnak a tagja fontolóra vette: „az elkövetkező hónapokban Magyarországra utazik, hogy jobban megértse a magyar álláspontot”. Orbán Viktor elszigeteltségéért Frieden szerint részben az EU is okolható.
„Néha megdöbbent, hogy milyen kevés erőfeszítést tesznek egyesek annak megértésére, mit gondol a másik fél”
– magyarázta a luxemburgi kormányfő.
A jobbközép Keresztényszociális Néppárt miniszterelnöke novemberi hivatalba lépése óta tárgyalt Emmanuel Macron francia államfővel, Olaf Scholz német kancellárral, valamint kollégáival a Beneluxból, Alexander de Croo, belga és Mark Rutte leköszönt holland miniszterelnökkel.
„Magyarország sokat szenvedett a szovjet uralom alatt, ezért átérzi az idegen megszállás súlyát” – érvelt Frieden. Arra is figyelmeztetett azonban, hogy Magyarországnak is ki kell vennie részét a „brüsszeli kapcsolatok” rendezéséből. Az uniós források tetemes részét azért jegelték, mert az uniót aggasztja a demokrácia hanyatlása és a jogállamiság eróziója.
„Remélem, végrehajtanak néhány reformot, hogy ismét normálisabb kapcsolat alakulhasson ki Brüsszel és Magyarország között”
– bizakodott Frieden.
Utoljára novemberben járt Budapesten magas rangú európai tisztviselő, amikor az Európai Tanács elnöke, Charles Michel utolsó kísérletet tett az Ukrajnával való csatlakozási tárgyalások megnyitásáról szóló európai csúcs megmentésére – emlékeztet a Politico. A Magyarország és az EU más tagállami közötti viszony kiélesesésének egy fontos állomása volt, amikor OrbánViktor „kávészünetet tartott”, hogy a többiek nélküle dönthessenek Ukrajnáról. Ugyanakkor megvétózta a Kijevnek szánt 50 milliárd eurós segélycsomagot is. Azóta a magyar kormányfő – akit lap a Putyinhoz való közelségéről ismertnek nevez – újabb huzavonaba kezdett, hogy engedményeket csikarjon ki a blokk többi részéből, mielőtt aláírta volna a Kijevnek nyújtott pénzügyi támogatást – írja a Politico.
(Kiemelt képünk: Orbán Viktor magyar miniszterelnök beszélget Nyikolaj Denkov bolgár miniszterelnökkel, Robert Golob szlovén miniszterelnökkel és Karl Nehammer osztrák szövetségi kancellárral a Kerekasztal - Tour de Table tárgyalóteremben, az Európai Tanács csúcstalálkozóján az uniós vezetőkkel a hivatalos megbeszélések és tárgyalások előtt 2023. december 14-én, Brüsszelben. Az európai vezetők megállapodtak abban, hogy megkezdik az uniós csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával és Moldovával. Magyarország órákkal a csatlakozási tárgyalások jóváhagyása után megvétózta az 50 milliárd eurós uniós támogatást Ukrajnának. Fotó: Nicolas Economou / NurPhoto /AFP)