Orbán enged a bankoknak

A jövő évben magyarok százezrei válthatják át devizahiteleiket automatikusan forintra. A bankok attól tartanak, hogy milliárdos nagyságrendű pótlólagos költségeik lesznek. Ez alkalommal azonban a kormány engedményeket is tett – írja Christian Höller.

2014. november 12., 20:33

Egyetlen országban sincs az osztrák bankoknak annyi problémájuk, mint Magyarországon. Orbán Viktor miniszterelnök azt szeretné, hogy országában egyszer s mindenkorra a múlté legyenek a devizahitelek. Ennek érdekében különleges törvényt terveznek, amelynek értelmében jövőre valamennyi magyar banki ügyfél az ország fizetőeszközére, forintra válthatja át hiteleit. A bankok már előre rosszat sejtettek. Attól féltek, hogy az ügyfelek számára rendkívül kedvező árfolyamon kötelezik majd őket a devizahiteleik átváltására.


Magyar médiainformációk szerint egy ilyen intézkedés milliárdos nagyságrendű többletkiadást eredményezhetne a pénzintézetek számára. De most biztosra vehető, hogy ez alkalommal a pénzintézetek nagyobb baj nélkül megússzák.
Éspedig azért, mert a Magyar Nemzeti Bank, a Bankszövetség és a kormány hosszas tárgyalás után abban állapodtak meg, hogy a törvényben előírt átváltást a jelenlegi piaci árfolyamon hajtják végre. Marad azonban minden korábbi terhelés, mint az állítólag magasabb árfolyam törvényileg előírt visszafizetése. A mostani szabályozás „semmiféle újabb terhet nem jelent számunkra” – mondta a Raiffeisen Bank International szóvivője a Pressének. Természetesen a devizahitelek alapjául szolgáló swaps-ügyleteket meg kellene szüntetni. De még ez is „egy számjegyű milliós nagyságú” költséget jelenthet – mondja a Raiffeisen szóvivője. Más osztrák bankoktól is hasonló véleményt lehet hallani.


Titkos megbeszélések Orbánnal


Híresztelések szerint nemrégiben találkozót tartottak a bankok vezetői Orbán miniszterelnökkel. Néhány pénzintézet állítólag azzal fenyegetőzött, hogy kivonul az országból, amennyiben további terhelésessel kell szembenéznie. A Bawag és a Bayerische Landesbank/BayernLB már ki is vonult Magyarországról. Egyetlen kelet-európai országban sem osztogatták olyan könnyedén a bankok a devizahiteleket, mint Magyarországon. A pénzügyi- és a gazdasági válság következtében rosszabbra fordult a helyzet az ügyfelek számára. Orbán kijelentette, hogy a bankok „ravaszok, mint a denevérek”. A kormány képviselői megígérték, hogy mindent visszaadnak a polgároknak, amit a „tisztességtelen” pénzintézetek elvettek tőlük. A bankokat nagyobb tisztességre kell kényszeríteni.


Nyáron a kormány törvényt fogadott el, amelynek értelmében a pénzintézeteknek automatikusan vissza kell fizetniük a devizahitelek magasabb átváltási árfolyamát. Ennek az a Kúria- határozat volt az alapja, amely szerint a devizahiteleknél a bankok jogtalanul az ügyfelek számára kedvezőtlen átváltási árfolyamon számoltak.


Ausztriához hasonlóan Magyarországon is az ügyfeleknek egyénenként kellene perelni a visszatérítésért. Orbán azonban törvénnyel szabta meg, hogy a pénzintézeteknek automatikusan kell kártérítést fizetniük. Ez 3,2 milliárd euróba kerül a magyarországi bankoknak. Az ügyfelek részére ezáltal 20-25%-kal csökken az adósságteher. Ez az intézkedés az osztrák bankokat is érintette. A magyarországi helyzet az egyik oka annak, amiért a Raiffeisen és az Erste Group is veszteséget termel az idén. A Raiffeisen abból indul ki, hogy közel 240 millió eurót kell visszafizetnie a magyar ügyfeleknek. Az Erste Group esetében ez az összeg 360 millió euró lesz.


Orbán már korábban is több alkalommal fizetésre kötelezte a bankokat. Az elmúlt években az Erste Bank 746 millió eurót veszített Magyarországon. Ez az összeg már a 2014. év első félévének a veszteségeit is tartalmazza. A Raiffeisen Bank International esetében a veszteség eléri 690 millió eurót.
A devizahitelek jövő évi átváltása érdekében a budapesti székhelyű Magyar Nemzeti Bank már meghozott néhány külön intézkedést. A devizatartalékból több milliárdot használhatnak fel annak érdekében, hogy ne keletkezzen semmiféle zavar.

(Die Presse 2014.11.11.)


Fordította: dr. Gonda László

Sördrágulás sújtja a német fogyasztókat ősztől, ezúttal a két legnagyobb gyártó, a Krombacher és a Veltins jelentette be, hogy emelni fogja áraikat. A lépés a sörfogyasztók széles körét érinti, beleértve a kereskedelmi és vendéglátóipari szereplőket, valamint az otthoni vásárlókat is.