Nem lehet népszavazást tartani a marihuána legalizálásáról
Az alkotmánybíróság megakadályozta a kannabisz termesztésének legálissá tételéről szóló népszavazást.
Az ország alkotmánybírósága megakadályozta a kannabisz termesztésének legálissá tételéről szóló népszavazást Olaszországban – írja az Euronews. A bírák szerdai döntésükben azt mondták, hogy a törvény arra kényszerítette volna Olaszországot, hogy megszegje a kábítószer-kereskedelem megakadályozására vonatkozó nemzetközi kötelezettségeit.
A bírálók szerint azonban a bíróság elfojtotta a demokratikus folyamatot, miután egy petíció 630 ezer aláírást gyűjtött össze, ami jóval meghaladja a kérdésről szóló népszavazás kiírásához szükséges küszöbértéket.
A döntés ugyanazon a napon született, amikor az alkotmánybíróság elutasította az eutanáziáról szóló népszavazást is, amelyhez több mint 750 ezer aláírás érkezett.
Benedetto Della Vedova, a centrista + Európa párt titkára szerint a bíróság „megfosztotta Olaszországot a nyilvános vitától és a szabadságról és felelősségről szóló reformok választási folyamatától”.
A népszavazás támogatói úgy vélték, hogy a kannabisz legalizálása - amely szerintük nem károsabb, mint az olyan legális szerek, mint az alkohol és a dohány - lehetővé tette volna a börtönök túlzsúfoltságának orvoslását, miközben a rendőrség fellépését az erőszakos bűnszervezetekre összpontosította volna.
Jelenleg a kannabisznövények termesztése két évtől hat évig terjedő börtönbüntetéssel jár, annak ellenére, hogy 2016 óta a kábítószer kis mennyiségű birtoklása nem számít bűncselekménynek.
A népszavazási tervezet ellenzői, köztük Matteo Salvini és a Fratelli d'Italia vezetője, Giorgia Meloni azzal érveltek, hogy a dekriminalizáció más kábítószerek fogyasztására ösztönözhet.
Ez csapás a legalizálás és a dekriminalizáció híveinek Európában, ahol számos európai állam - köztük Spanyolország, Németország és Olaszország - enyhítette a kábítószer birtoklásáért kiszabható büntetéseket.
(Kiemelt képünk: Fotó: pixabay)