Minél öregebb, annál boldogabb?

A legtöbb ember boldogabbá válik, ahogy éveinek száma gyarapodik – erre a következtetésre jutott több pszichológiai tanulmány is, a kilencedik évtizedüket betöltött emberek megfigyelése nyomán.

2009. augusztus 9., 22:25

Sokan azt hiszik, az idősebbek élete merő aggodalom: például betegség, szerényebb anyagi körülmények miatt, esetleg magány kínozza őket. Pszichológusok viszont arra jutottak, hogy az élet későbbi szakasza szinte “aranykor” lehet.

Az idősebbek ugyanis megtanulták már, miként hozzák ki a legtöbbet életük még hátralévő éveiből, és azt, hogyan kerülhetik el a szomorúságot vagy stresszt okozó helyzeteket. A szakemberek szerint a fiataloknak is ezt kellene tenniük.

Nagy-Britannia egyre idősödő társadalom. Alig 25 éven belül minden negyedik brit 65 éves lesz, és addigra megduplázódik a 85 évesek száma is. 2030-ra pedig legalább harmincezer ember lesz, aki már betöltötte a századik életévét.

Dr Susan Turk Charles, a kaliforniai egyetem pszichológusa szerint ez boldogabb társadalommá teheti Nagy-Britanniát. Az életkor és az érzelmek kapcsolatát vizsgáló kutatásokat áttekintve arra jutott, hogy az életkorral fejlődik a lelki jólét is.

Ezt igazolta kollégája, Dr Laura Carstensen, a Stanford egyetem pszichológiai professzora is. Ő 18 éves, illetve 90 évesnél idősebb önkénteseket kért meg, hogy különböző kísérletekben vegyenek részt, és közben vezessenek érzelmeikről “boldogságnaplót”. A kísérletek során az idősebbek jóval kevesebbszer számoltak be tartós rossz hangulatról, és sokkal nyugodtabban viselték a személyes bírálatot is.
A ‘kilencvenesek’ a fiataloknál jobban tudták kontrollálni és egyensúlyban tartani érzelmeiket is – a jelek szerint ez a képesség a kor előrehaladtával fejlődik. Nekik arra is több idejük volt az életben, hogy megismerjék és megértsék mások szándékait, így a negatív helyzeteket jobban tudják kezelni.

Carstensen professzor szerint a fiatalok jól tennék, ha már most tudatosan elkezdenének “készülni” idős korukra, azzal, hogy egészséges napirendet alakítanak ki, továbbá munkájukon és a családjukon kívül más dolgokra is odafigyelnek az életben.
Andrew Harrop, az időseket támogató karitatív szervezet, az Age Concern munkatársa szerint ezek a megállapítások biztatóak. “Sokan félnek az öregségtől és aggódva várják. Túl sok fiatal feltételezi, hogy az öregedés elkerülhetetlenül egyet jelent a betegséggel, a fizikai hanyatlással, a másoktól függéssel. Pedig sok idős ember aktív, érdekes és egészséges életet él, amelyet a tanulás és az új tapasztalatok csak gazdagítanak. Nagyon fontos, hogy a társadalom felismerje és elfogadja: az, hogy valaki megöregszik, egyáltalán nem jelenti azt, hogy ne járulhatna hozzá jelentősen a társadalom életéhez. Az időskor igenis rendkívül pozitív tapasztalat lehet”.