Mi lesz, ha a járvány miatt az iskolákat be kell zárni?

A brit parlament felsőháza élesen bírálta a kormányt, mert nem készült fel megfelelően az új influenzajárványra, és az abból fakadó teendőkre. Közben a kormány rendkívüli intézkedéseket fontolgat, ha a betegség ősszel tovább terjedne.

2009. július 30., 00:33

A Lordok Háza tudományos és technológiai bizottsága szerint a kormány későn indította el az országos influenza forródrótot és internetes oldalt, és még mindig nem világos, hogyan lesznek képesek a kórházak intenzív osztályai megbirkózni a betegek egyre növekvő számával, illetve miként fog az NHS, a nemzeti egészségügyi szolgálat ellátni a mostaninál jóval több beteget. (Emlékezetes, hogy már most is Svédországba kellett vinni egy terhes nőt egy ritka kezelésre, akinél az új influenza nyomán szövődmény lépett fel, mert Nagy-Britanniában minden intenzív ágy foglalt volt).

A bizottság dicsérte viszont, hogy a kormány gyorsan és határozottan intézkedett és elegendő gyógyszert és védőoltást rendelt. Nem világos ugyanakkor, ki és milyen alapon kaphat kezelést, milyen fontossági sorrendben osztják majd szét a készleteket. Azt is kifogásolták, hogy a kormány nem próbálta ki “teljes körű rendszer tesztelés” keretében, hogy az egészségügy egésze milyen gyorsan képes reagálni a járvány terjedésével kapcsolatos problémákra.
A bizottság kérte a kormányt, hogy pótolja a hiányosságokat a járvány ősszel várható második hulláma előtt.

Eközben az oktatási tárca illetékesei arról tárgyaltak, miként lehet az oktatási rendszer működését fenntartani, ha az influenzajárvány miatt a 25 ezer brit általános iskola bezárására kényszerülnének.

Szakértők már kérték a kormányt, hogy a járvány terjedésének lassítására a nyári szünet után rendeljék el az iskolák zárva tartását, ám ezt az illetékesek nem látják indokoltnak.
A kormány válságtervező bizottsága azonban áttekinti, mit lehet tenni, ha a betegségek aránya miatt mégis be kellene zárni az iskolákat. A “B-terv” egyik elképzelése szerint a kormány kötelezhetné a BBC-t, hogy műsorai egy részét törölje, és helyettük amolyan “iskolatelevízió”-ként működjön. Erre a kormánynak jogilag lehetősége van, bár egy ilyen drasztikus lépés rengeteg problémát vetne fel.

A másik lehetőség az internetes távoktatás. 450 általános iskola már rendelkezik az ehhez szükséges szoftverekkel, és a többiben is installálni lehet e programokat az iskolakezdés előtt, ha úgy alakul. A középiskolák zömének már megvan ehhez a felszerelése. Az oktatási tárca illetékesei azt mondták, ha szükséges, “kellő időben közzéteszik a részleteket”.

Egyelőre a brit tisztifőorvos, Sir Liam Donaldson szerint “valószínűtlen” az iskolák bezárása, mert a helyzet ezt nem indokolja.