Menekülnek a cégvezetők Donald Trumptól Charlottesville miatt, az Apple első embere szerint az elnök az amerikai eszményekkel helyezkedett szembe
Az Apple elnök-vezérigazgatója helyi idő szerint szerda este küldött a munkatársainak egy e-mail-t, amelyet a Recode szivárogtatott ki. A levélben nyíltan kijelenti, hogy nem ért egyet Trumppal és mindazokkal, akik a szombati charlottesville-i erőszak után egyenlőségjelet tettek a fehér felsőbbrendűséget hirdető, neonáci tüntetők és az ellenük, az emberi jogok mellett fellépő tiltakozók között. Cook szerint egyhangúlag elítélni a gyűlöletkeltést, a bigott, szélsőséges ideológiát nem jobb- vagy baloldaliság, konzervativizmus és liberalizmus kérdése, hanem egyszerűen becsületbeli ügynek számít. „Aki ehelyett egyenlőségjelet tesz, az az amerikaiak ideáljaival helyezkedik szembe” – utal Cook arra, hogy Trump mind a két oldalt felelőssé tette a szombati charlottesville-i erőszakért, amelyben egy 32 éves nő, Heather Heyer meghalt, amikor egy neonáci férfi, a húszéves James Alex Fields az antirasszista tüntetők közé hajtott egy szürke Dodge Chargerrel a Virginia állambeli városban.
Tim Cook és Donald Trump
Fotó: AP / Alex Brando
Az Apple anyagilag is beszáll a szélsőjobb elleni harcba. Cook az e-mailben legalábbis jelezte, hogy a cég egy-egymillió dollárt ad két jogvédő szervezetnek, a Southern Poverty Law Centernek (SPLC) és az Anti-Defamation League-nek is, ezenfelül pedig szeptember 30-ig megkétszerezi azt a összeget, amelyet az Apple munkatársai dobnak össze önállóan bármelyik jogvédő szervezet támogatására.
Az egyelőre nem világos, hogy Charlottesville szakítást jelent-e Cook és Trump között. Az együttműködésük eddig is nyögvenyelősre sikerült. Trump többször kritizálta Cookot az Apple titkosítási és gyártási eljárása miatt, amiért válaszul Cook őt bírálta a nőkre tett kiszólásaiért, a menekültpolitikájáért és a párizsi klímamegállapodás felmondásáért. Pengeváltásaik ellenére Cook a kulisszák mögött alakította a Trump-adminisztráció politikáját az adóreformtól kezdve a melegjogok kérdéséig.
A héten egyébként Trump két gazdasági tanácsadó testülete, a gyáripari tanács és a stratégiai és politikai tanács is feloszlott az után, hogy a tekintélyes szakszervezeti és cégvezetőkből álló testület több tagja is jelezte, tiltakozásul lemond tanácsadói tisztségéről az amerikai elnöknek a charlottesville-i erőszak ügyében tett kijelentései miatt. A gyáripari testületből távozóknak – köztük Brian Krzanichnak, az Intel vezérigazgatójának, Alex Gorskynak, a Johnson & Johnson első emberének és Scott Paulnak, az Alliance for American Manufacturing szakszervezet vezetőjének – Trump kedden még visszaszólt, hogy rengeteg jelentkező van a helyükre, szerda délután aztán a stratégiai tanács egyhangúlag úgy döntött, hogy nem folytatja. Utóbbi testületben dolgozott Mary Barra, a General Motors, Indra Nooyi, a Pepsi, és Jamie Dimon, a JPMorgan elnök-vezérigazgatója, illetve Jim McNerney, a Boeing és Jack Welch, a General Electric volt első embere.