Megkönnyebbülten fellélegzett Magyarország

A lengyel sajtó azonnal reagált a magyarországi eseményekre, minden internetes lap gyorshírben közölte Schmitt váratlan lemondását, miután napokig nem akarta ezt megtenni, dacára annak, hogy megfosztották doktori címétől. Megjelentek az első kommentárok is, amelyek kiemelték: Orbán először szenvedett vereséget az ellenzéktől.

2012. április 3., 11:03

A lengyel televízió esti híradója összeállítást közölt az ügyről, amelyben kiemelték, hogy az államfő lemondására botrányos körülmények között került sor: nemcsak az ellenzék, de a kormánypárti kétharmad támogatói közül is sokan ezt vélték az egyetlen helyes megoldásnak, miután a SOTE szakértői megállapították: a köztársasági elnök által 20 éve írt doktori disszertáció 215 oldalából 197 oldalnyi a másolt szöveg, tehát az egykori kétszeres olimpiai bajnok – s itt eredeti felvételeket is mutattak – plágiumot követett el. A TVP megemlítette, hogy a német védelmi miniszternek is ugyanezen ok miatt kellett távoznia székéből, majd bemutatta néhány képsorban, hogy felháborodott magyarok tüntettek Schmitt pénteki TV-interjúja után, amelyben közölte, nem mond le posztjáról.

A TVN24 főcímében azt emelte ki, hogy először fogott össze a jobb- és a baloldal a köztársasági elnök távozását követelve, és Schmitt Pálnak - sportnyelven szólva - piros lapot mutattak.

A Gazeta Wyborcza, a legnagyobb példányszámú napilap Schmitt parlamenti beszédéből azt hangsúlyozta, hogy a magyar alkotmány értelmében, amelyet éppen ő írt alá, a köztársasági elnöknek a nemzet egységét kell megtestesítenie, és a magyar államfő személyes ügyével „nem akarja megosztani szeretett nemzetét”.
A lap szerint Magyarország végre megkönnyebbülten fellélegezhet, beleértve Orbán Viktort is, aki 2010-ben személyesen jelölte a volt sportolót erre a funkcióra.

Jacek Pawlicki, a cikk szerzője beszámol arról, hogy Schmitt szerint csak bíróság foszthatja meg doktori címétől, ugyanakkor a magyarok felháborodtak „az államfő botrányos viselkedésén”. A világmédia egyenesen nevetségesnek nevezte ezt a lehetetlen helyzetet. A „plagizátor köztársasági elnök nagy árnyékot vetett arra a morális forradalomra, amelyet Orbán Viktor miniszterelnök a magyar politikai életben megalapozni ígért” - írta Pawlicki.

A szerző megszólaltatja Stumpf Andrást, a Fidesszel szimpatizáló Heti Válasz újságíróját, aki szerint az elmúlt három nap megrázta az országot, s elmondta, hogy a magyaroknak politikai nézeteiktől függetlenül annyira megalázó volt az elnök viselkedése, hogy ha nem mond le, akkor jelentett volna ez igazi problémát a kormányzó pártoknak.

.A kommentár szerint Schmitt a legnagyobb lojalitással fizetett annak a pártnak, amely erre a posztra állította, Orbán ellenzői szerint egyenesen a miniszterelnök bábja volt. És abban a helyzetben, amikor a magyar kormányt amúgy is erős brüsszeli vádak érik, Schmitt alakja erősen megterhelő volt Orbán számára.

Pawlicki kiemeli: Schmitt lemondása az ellenzék első komoly győzelme Orbán felett, mind az MSZP, mind az LMP egyetértésben követelte ugyanis, hogy a kormányfő kényszerítse „saját” elnökét a poszt elhagyására. Úgy látszik, a kormány és állam fejének taktikája azonban rosszul sült el, mert a „kézmosás” a magyarok többségének nem tetszett.

Stumpf András szerint a miniszterelnök le fogja vonni a megfelelő következtetéseket, s mivel a Fidesznek abszolút többsége van a parlamentben, a következő államfő legalább annyira a Fidesszel szimpatizáló valaki lesz, mint Schmitt volt. A kormánypárt minden gond nélkül találhat legalább öt ilyen jelöltet – mondta a magyar újságíró a Gazetának.

Csehországban 2025 első négy hónapjában 450 hepatitis A megbetegedést és hat halálesetet regisztráltak, ami jelentős növekedést jelent az előző évhez képest. A járvány terjedése aggodalomra ad okot, különösen a hajléktalanok és kábítószer-használók körében.