Meghalt Henry Kissinger
Száz éves korában elhunyt Henry Kissinger, az Egyesült Államok volt külügyminisztere, aki Richard Nixon és Gerald Ford elnoksége idején is ellátta ezt a posztot.
A hidegháború alatti világdiplomácia kulcsfigurája, Kissinger „ma meghalt connecticuti otthonában” – írta a BBC közlése nyomán a 24.hu. Elhunytával „Amerika elvesztette az egyik legtekintélyesebb és leghallgatottabb hangját a külpolitikában” – fogalmazott George W. Bush volt amerikai elnök.
Az 1973-ban a vietnámi háború lezárására tett erőfeszítései miatt Nobel-békedíjjal is kitüntetett egykori nemzetbiztonsági tanácsadó középosztálybeli zsidó családban született Bajorországban 1923. május 27-én. 15 éves volt, amikor családjával elmenekült a náci Németországból, és 1938-ban New Yorkba költözött.
Szolgált az Egyesült Államok hadseregében, a katonai hírszerzésnél. 23 évesen a Gestapo tisztjeinek levadászására létrehozott egységet vezette. Az Egyesült Államokban politológiát tanult a Harvard Egyetemen. 1957-ben megjelent Nukleáris háború és külpolitika című könyve hozott neki ismertséget, amelyben az atomrakéták korlátozott használatát hirdette. Elismert akadémikus lett, majd 1969-ben Richard Nixon elnök külpolitikai jobbkezeként belépett a Fehér Házba.
Élete végéig befolyásos politikus, külpolitikai szakértő volt, Donald Trump 2017-es megválasztása után egyebek mellett párbeszédet szoirgalmazott Vlagyimir Putyinnal, és a Krím megszállásának elfogadását javasolta.
(Kiemelt kép: Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter a berlini Amerikai Akadémián 2020. január 21-én. Fotó: John MACDOUGALL / AFP)