„Másképp televíziózni”

Alapításának 30. évfordulóját ünnepelte a 3sat. A német nyelvű országok műholdról, ingyenesen fogható közös közszolgálati tv-csatornája reklámtól mentes, igényes adásával Magyarországon is népszerű. Azért is, mert színvonalával, elfogulatlan sokszínűségével olyan műsort nyújt, amely nálunk fájdalmasan hiányzik.

2014. december 2., 11:58

Többek között azért sem volt nálunk soha – mert ilyen műsorra nem volt pénz. Nyugatabbra ebből erre több van, ráadásul Németországban, Ausztriában és Svájcban egyaránt fizetni kell a rádió – és tv-vételért, háztartásonként átlag havi 20-30 eurót. Így volt anyagi alapja az akkor merésznek tűnő tervnek: összefogott a ZDF, a két nagy német közszolgálati csatorna egyike, az osztrák ORF és a svájci SRG – majd később csatlakozott hozzájuk a másik nagy német hálózat, az ARD. A cél elsősorban a német nyelvű országok kultúráját sugárzó műsor volt – amely egyúttal nyitott a világra. 1984 végén még nagy újdonságnak számított, hogy a nevében is a hármak összefogását tükröző adó műholdról sugárzott, így már akkor fogható szinte egész Európában, ahol ismeretesen a német nyelvterületen kívül is sokan ismerik a nyelvet.

Sokmilliós közönség Európa-szerte

Míg a 3sat első adásainak közönsége 1984 végén vagy 8.000 embert tett ki, az egész napos műsort napjainkban sok millióan nézik. Nem utolsó sorban azért, mert hű maradt jelszavához, miszerint „másként tévézni...” Másként először is abban, hogy kitűnő alkotó-gárdával és csak színvonalas műsorokkal jelentkeznek. Valószínűleg Európa legjobb kulturális híradója a minden hétköznap este sugárzott „Kulturzeit”, amelyből az irodalom, a művészetek mellett alkalmanként nem hiányzik a politika sem: neves külföldi és magyar alkotók nem egyszer kommentálták már ott például a magyar sajtó – és művészeti szabadság korlátozásait. Igen népszerű a már 15 éve sugárzott „nano” nevet viselő tudományos magazin, amely legutóbb élőben közvetítette, s egy napon át követte, kommentálta a Rosetta leszállását egy távoli üstökösön. Egyébként sem ritkák az egy témának szentelt adásnapok, amikor például New York mai életét mutatták be.

A három ország alkotóinak legjobb dokumentumfilmjei éppoly gyakoriak, mint az opera – színházi – és hangverseny-közvetítések, a művészfilmek, de látható időszerű kérdéseknek szentelt vitaműsor jeles részvevőkkel és kabaré is. A 3sat ennek ellenére nem csak a műveltebb, idősebb korosztályokhoz kíván szólni, nyitott a pop-zenére is: aki meg akarja hallgatni a világ legjobb, legnépszerűbb együtteseit, legkésőbb minden évvégén megteheti, szilveszterkor hajnaltól másnapig csak ők kapnak helyet a műsorban.

A nagy, különösen a kereskedelmi adókkal összehasonlítva a 3sat műsorait viszonylag kevesen nézik, de azok kétségkívül az értelmiség számottevő rétegeit érik el, sok országban, és jelentős mértékben hozzájárulnak az európai kulturális cseréhez. Nem utolsó sorban azzal, hogy a két kisebb partner, Ausztria és Svájc ilyen nyilvánosságot kap kultúrájának, alkotóinak megismertetésére. Az adó jelentőségét, növekvő népszerűségét mindenki elismeri – jövője ennek ellenére nem tekinthető egészen biztosnak. A takarékosság jelszó mindhárom államban, különösen a két kisebb partner tud kevesebbet beadni a közösbe – ám a 3sat létjogosultságát eddig még senki nem vonta kétségbe.

Csehországban 2025 első négy hónapjában 450 hepatitis A megbetegedést és hat halálesetet regisztráltak, ami jelentős növekedést jelent az előző évhez képest. A járvány terjedése aggodalomra ad okot, különösen a hajléktalanok és kábítószer-használók körében.