Magyar siker a Royal Festival Hallban

A Budapesti Fesztiválzenekar március elejei európai turnéjának egyik állomása London volt, ahol a Royal Festival Hallban adtak nagy sikerű koncertet, melyről a The Times és a The Guardian zenekritikusa is szuperlatívuszokban írt. Ezen közben Budapest fővárosi önkormányzata súlyos milliókat kíván elvonni az együttestől, ami akár a zenekar fennmaradását is veszélybe sodorhatja.

2012. március 9., 21:44

Szerző:

Tim Ashley, a The Guardian zenekritikusa, a koncert záró darabjával - Rimszkij-Korszakov Sherezádé című balett szvitjével – kezdi beszámolóját. „Az Ezeregy éjszaka meséit felidéző művet általában extrovertált, a hallgatókat mellbevágó zenekari darabként szokták előadni. Ezzel szemben Fischer Iván inkább magába fordítja a művet, hogy a hangsúlyt a zene rejtélyére és csodájára helyezze” – írja a kritikus, majd így folytatja: „A habzó tengeren hánykolódó Szinbád hajóját általában veszélyesnek festik le, míg Fischer óvatosan engedi duzzadni a muzsika dinamikáját és úgy ábrázolja, mint egy fokozatosan kibontakozó utazást az emberi képzeletben. Így emlékeztet a keretet adó szerelmes történetre, a herceg és a hercegnő között bimbózó erotikára, mely végül elér az utolsó feloldó hangokig. A nagyszerű Budapesti Fesztiválzenekar játéka kivételes, a fontos hegedű- és hárfaszólók rendkívülien hangzottak és gyönyörűen szóltak a fafúvósok.” Tim Ashley „csodákat” élt át a koncert első részében is, amikor Brahms Tragikus nyitányában és Lalo Spanyol szimfónájában gyönyörködött, Reanud Capucon szóló játékával. „Nagyszerű koncert volt” – zárja sorait az angol zenekritikus.

A Budapesti Fesztiválzenekart néhány évvel ezelőtt nemzetközi zenekritikusok a világ legjobb tíz zenekara közé választották be. CD-felvételeikkel Grammy-díjakat, koncertjeikkel Brüsszeltől Kínáig számos elismerésben részesültek. Az együttes a magyar kultúra hírét öregbíti szerte a világon, s ha róluk írnak, végre jó hírek érkeznek külföldről Magyarországgal kapcsolatban. Lehet-e ennél autentikusabb hungaricumot elképzelni?

Ám a nevében is a magyar főváros nevét viselő zenekar vezetői csupán „a sajtóból értesültek arról, hogy a főváros a zenekar támogatásának megszüntetését tervezi.” /nol.hu, jan. 9./
„A Nemzeti Erőforrás Minisztérium 100 millióval, a budapesti vezetés pedig 75 millió forinttal ad ebben az évben kevesebbet, mint tavaly.” /fidelio.hu, jan. 9./ Ezért a zenekar levélben fordult a főpolgármesterhez, kérve, hogy a főváros súlyos gazdasági helyzetének ne essen áldozatul a Fesztiválzenekar.

Fischer Iván világhírű karmester, aki - a francia államtól Chevalier des Arts et des Lettres címet, a magyar államtól Kossuth-díjat kapott, Budapest díszpolgára, a magyar kultúra nagykövete. 2011-ben elnyerte a Príma Primissima díjat, a brit Királyi Filharmóniai Társaság Díját és a holland Ovatie-díjat – néhány héttel ezelőtt reggel 7 (!) órára megbeszélésre volt hivatalos a főpolgármesternél.

Az ott elhangzottak azonban sajnos nem ismeretesek. A zenekar vezetőségének tájékoztatása szerint: „a főváros továbbra is támogatni szeretné a zenekart és tárgyalások folynak a legjobb megoldásról”.

Visszatérve a londoni koncertre, a The Times zenekritikusa, Geoff Brown szintén áradozott a Budapesti Fesztiválzenekar koncertjéről. „A budapesti hangzás csillogó, komoly és tökéletesen kiegyensúlyozott, amely nem hasonlítható egyetlen más zenekari élményhez sem” – véli Brown.

Jó lenne, ha a döntéshozók felismernék ezt az értéket, megbecsülnék a magas színvonalat képviselő együttest és a „budapesti hangzás” még sokáig hallható lenne itthon és szerte a világban.