Nagyon felhúzták magukat a lengyelek azokon a cégeken, amelyek nem vonultak ki az orosz piacról

Lengyelországban mozgalom szerveződött azok ellen a nyugati cégek ellen, amelyek nem vonultak ki Oroszországból Ukrajna megtámadása miatt. A tiltakozók egyik célpontja a Leroy Merlin francia székhelyű lakberendezési és kertészeti áruház – írta az AP amerikai hírügynökség csütörtökön.

2022. május 12., 13:33

Szerző:

Az egyik varsói Leroy Merlin áruház előtt orosz katonai egyenruhát viselő férfi várta tisztelegve a vásárlókat, megköszönve nekik, hogy pénzelik Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrajnai háborúját. Arkadiusz Szczurek lengyel aktivista így tiltakozott az ellen, hogy a Leroy Merlin az ukrajnai háború ellenére sem vonult ki Oroszországból.

„Ukránok milliói kényszerülnek menekülésre a bombázások és a lövöldözések miatt, emberek halnak meg”

– hívta fel a figyelmet egy hétvégi tüntetésen Natalija Pancsenko aktivista.

„Ennek ellenére folytatják az üzletelést, és nem találnak kivetnivalót abban, hogy a háborút finanszírozzák”

– kifogásolta.

Az Ukrajnával határos Lengyelország fogadta be a legtöbb menekültet. Hivatalos statisztikák szerint több mint 3,3 millió ukrán menekült lépte át a lengyel határt a háború február 24-i kezdete óta. Lengyelország a NATO tagja, ennek ellenére tart attól, hogy a Kreml birodalomépítő ambícióinak célpontjává válhat – emlékeztetett az AP.

Dominik Gasiorowski, a Leroy Merlin elleni lengyel bojkottmozgalom főszervezője azt hangsúlyozta, hogy az átlagemberek is tehetnek azért, hogy befolyásolják a háború kimenetelét.

„Ha mi, nyugati országok támogatjuk a vállalatokat abban, hogy Oroszországban maradjanak, azzal gyakorlatilag fizetünk Putyinnak, hogy végül minket is megszálljon”

– vélekedett.

Gasiorowski elmondta: azért a Leroy Merlinre összpontosítanak, mert 2020-ban ez volt az a cég, amely a második legnagyobb bevételre tett szert Oroszországban. Az első helyen a Philip Morris dohányvállalat állt, amely felfüggesztette befektetéseit az országban.

A Leroy Merlinnek 112 áruháza van Oroszországban. Az üzletlánc eddig mindössze annyit fűzött hozzá a bírálatokhoz, hogy nem felelős a háborúért.

Az ukrajnai háború megindítása utáni hetekben sok külföldi vállalat hagyta ott Oroszországot. A McDonald's 850 éttermét zárta be márciusban, miközben továbbra is fizeti 62 ezer alkalmazottját. A gyorsétteremlánc közölte, hogy havi 55 millió dollárt veszít az oroszországi eladások elmaradása miatt, és arra számít, hogy 100 millió dollár értékű készlete megy veszendőbe az üzletek bezárása miatt.

A Shell energiaipari vállalat úgy számolta: 3,9 milliárd dollárjába fog kerülni, hogy kilép az oroszországi befektetésekből. A rivális BP 25,5 milliárd dolláros költségekkel számol, mert felmondta részesedését a Rosznyeft orosz olajipari konszernben.
Más vállalatok korlátozottan működnek tovább Oroszországban: a Pepsi, a Nestlé és a Johnson & Johnson például továbbra is szállítja az olyan alapvető cikkeket, mint a gyógyszerek és a csecsemőtápszerek, de a nem létfontosságú árucikkek eladását felfüggesztette.

Az olasz Pirelli gumiabroncsgyártó és a dán Carlsberg sörgyár azt állították: éppen csak annyit termelnek Oroszországban, hogy fedezni tudják az ottani munkásokkal kapcsolatos kiadásaikat.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a francia parlament előtt elmondott márciusi beszédében szintén kipécézte az Oroszországban jelentős tevékenységet folytató francia vállalatokat. A Leroy Merlinen kívül a Renault autógyárat, az Auchan áruházláncot és a Decathlon sportszaküzletet említette. Nem sokkal később a Renault és a Decathlon bejelentette, hogy felfüggesztik oroszországi tevékenységüket, de a Leroy Merlin és az Auchan maradtak.

Andrzej Kubisiak, a Lengyel Gazdasági Intézet igazgatóhelyettese aláhúzta: egyelőre túl korai lenne bármit is mondani a lengyel bojkott hatásáról. Ugyanakkor megjegyezte: egy utcai mozgást monitorozó alkalmazás azt mutatta, hogy kisebb a forgalom a Leroy Merlin, az Auchan és a Decathlon üzletek környékén. Egy – a kártyás fizetésekről készített – lengyel bankelemzés pedig a forgalom csökkenését mutatta ezekben az áruházakban.

(Vörös festékkel bekent ruhájú nők az ukrajnai háború ellen tiltakoznak a szovjet katonai temetőben tartott tüntetésen a náci Németország felett aratott második világháborús győzelem 77. évfordulóján Varsóban 2022. május 9-én.
MTI/EPA-PAP/Leszek Szymanski)

 

India május 6-án rakétatámadást hajtott végre Pakisztán ellen, válaszul a Pahalgamban történt, 26 hindu turista életét követelő terrortámadásra, amelyet Újdelhi szerint pakisztáni hátterű csoportok követtek el. Pakisztán jelezte, hogy válaszolni fog a támadásokra.