„Kritikus párbeszédet folytatunk”

A német-magyar barátsági szerződés 20. évfordulója alkalmából a héten ünnepséget rendeztek a berlini magyar nagykövetségen. Norbert Lammert, a Bundestag (kereszténydemokrata) elnöke és Kövér László, az Országgyűlés elnöke beszélt, majd a két ország politikai, gazdasági és kulturális életének személyiségei szóltak a kapcsolatokról. Amint a német külügyi államminiszter beszédéből kitűnt, Berlin még az ünnepi alkalommal sem rejtette véka alá véleményét a magyar gazdaság - és adópolitikáról. Ezt erősítették meg Szabó Vilmos szocialista képviselő tapasztalatai is, aki a magyar-német parlamenti tagozat alelnökeként járt a német fővárosban.

2012. május 26., 14:18

Cornelia Pieper, a Külügyminisztérium államtitkára hangoztatta: „Szoros, sokoldalú és – ha kell – kritikus hangvételű párbeszédet is folytatunk”…” Az elmúlt időszakban voltak nyitott kérdések Magyarország és az európai intézmények között. A német szövetségi kormány csak azt tudja tanácsolni a magyar kormánynak, hogy menjen tovább következetesen azóta választott útján, amely a bizalmon, az eredményt kereső párbeszéden alapul".

Az államtitkár emlékeztetett, hogy Németország, mint Magyarország legfontosabb gazdasági partnere és beruházója, hétezernél több vállalatot hozott létre, amelyek mintegy 300.000 magyar munkahelyet jelentenek. Jóllehet a járműipar, a Mercedes, az Audi, fontos, azokra a beruházásoknak csak negyede jut, a többi cég a kereskedelemben és a szolgáltatásokban működik. A német vállalatok lehetőleg hosszú távú, tartós együttműködésre törekszenek magyar partnereikkel. Ezért nem csak tőkét, szaktudást hoznak, hanem szerepet vállalnak a képzésben és szociális területen is, tette hozzá.

„Az elmúlt hónapokban világos jelzések érkeztek német, de más külföldi befektetőktől is, hogy rosszabbodik a magyarországi beruházási légkör. Különösen a magyar gazdaságpolitika kiszámíthatóságát ítélik meg rosszabbul, mind korábban.” Az államtitkár végül figyelmeztetett: fontos a vállalatokkal való párbeszéd. El kell oszlatni azok aggodalmait, akiket aránytalanul súlyosan terhelnek a 2010 -ben bevezetett különadók, amelyekhez most a távközlési – és a bankszektort sújtó új adók járulnak.

Merkel nem kíváncsi Orbánra

Szabó Vilmos MSZP-képviselő az Országgyűlés magyar-német baráti tagozata elnökhelyetteseként vett részt az ünnepségen, illetve a találkozón a Bundestag német-magyar csoportjával. Tapasztalatai szerint - amint a külügyi államtitkár beszéde is tükrözte - a német politika változatlanul nyugtalanul és bírálattal kíséri a magyarországi fejleményeket, mondta el germania.hu-nak,. A képviselő, korábbi külügyi államtitkár, sok alkalommal találkozott már Norbert Lammert Bundestag-elnökkel. Jóllehet az ünnepi alkalommal a Bundestag elnöke csak célzott a közös demokratikus elkötelezettségre, ismerői szerint nyilvánvaló, hogy az Orbán-kormány bizonyos lépései, törvényei nem találkoznak elveivel, meggyőződésével.

Feltehető, hogy Kövér László házelnök és Lammert találkozóján magyar részről ismét egyszer szorgalmazták Angela Merkel kancellár és Orbán Viktor találkozóját – de aligha több sikerrel, mint eddig, hiszen a német cégeket is sújtó legújabb adók tovább rontották a légkört.

Szabó Vilmos a Táncsics Alapítvány elnökeként látogatást tett az SPD Friedrich Ebert nevét viselő alapítványánál, hogy az együttműködés kiszélesítéséről tárgyaljon. Az alapítvány budapesti irodája eddig is sokrétű, igen hasznos tevékenységet fejt ki. A képviselő egyúttal tájékoztatta az illetékeseket a magyar belpolitikai helyzetről. A német szakértők számára nehezen érthető, hogyan alakulhatott ki ilyen helyzet, ilyen kormánypolitika éppen abban az országban, amely korábban a közép-európai változások éllovasa volt. Egyúttal az erőviszonyok alakulásáról, a 2014-es választás lehetőségeiről, az ellenzék helyzetéről érdeklődtek. Egyébként elképedéssel értesültek a Fidesz legújabb javaslatáról a pártok költségvetési támogatásának felfüggesztésére.

A két parlament baráti csoportjainak tárgyalását rövidre kellett szabni, mivel a magyar képviselőknek a zárószavazásra a tervezettnél hamarább kellett visszautazniuk. Így megbeszéléseiket ősszel folytatják, ismét Berlinben, azzal, hogy minden nyitott, vitatott kérdés napirendre kerül.

További írásokat olvashat Németországról a

www.ger-mania.huhonlapon