Kis kivétellel Ausztriában ingyenes a felsőoktatás
A Magyar Diákok Egyesülete (MDE) sokféle tapasztalattal és tudnivalóval segíti mindazokat, akik már Ausztriában tanulnak, de az ausztriai tovább tanulást még csak tervezőknek is érdemes hozzájuk fordulni.
Most például arra figyelmeztetik azokat, akik valamelyik bécsi egyetemen szeretnék megkezdeni a következő tanévet, hogy ideje jelentkezni a kollégiumokba. Még van esély, azonban nyárra, főképp pedig őszre mindenképpen elfogynak a szabad helyek. A már kint tanulók szerint sok előnye van a kollégiumi elhelyezkedésnek, például maga a közösség, a mindennél színesebb társaság, kis szerencsével – mert úgy-e sok a külföldi – a német nyelv gyorsabb és alaposabb elsajátításának lehetősége.
Az MDE életében egyébként volt néhány változás, amiről nem árt tudniuk a jelenlegi és a majdani diákoknak. A mostanában megválasztott új, négytagú vezetőség, a Kancellárium célja felpörgetni az egyesület tevékenységét, a korábbinál is jobban aktivizálni a tagságot, vagyis közösséget építeni, olyan programokkal, amelyek mindenki számára vonzóak. Az új formáció – egyetlen elnök helyett négytagú vezetőség – a korábbinál demokratikusabb irányítást jelent, vagyis a tevékenység meghatározásánál több vélemény és elképzelés érvényesül.
A kapcsolatépítés is a fontos célok közé tartozik – például a határon túli egyetemeken tanulókkal, a Külföldön Tanuló Magyarok Egyesületével. Az ausztriai magyarok számára pedig az egyik leghatékonyabb módszer olyan izgalmas programok szervezése, amelyekre sokan kíváncsiak. A legújabb rendezvénysorozat már elindult: Heroes – Hősök címmel Ausztriában sikeres magyar fiatalok avatják be az itteni érvényesülés titkaiba a közönséget. Az első beszélgetőpartner Koós Szilárd volt – vele a
szervuszausztria.humár többször foglalkozott.Könnyebb lenne, ha sikerülne fix helyszínt találni – mint ahogyan régen a Collegium Hungaricum rendelkezésükre bocsátott helyiséget . Most főként a magyar kávéházak, éttermek fogadják be a rendezvényeket – mondják.
A legfontosabb tudnivalók
Mint minden EU-s országbeli érettségivel rendelkező diák, a magyarok is jelentkezhetnek az osztrák felsőoktatásba. A felvételhez 8-10 szak kivételével még mindig nincsen korlátozás – sem keretszám. Kivételt képeznek az orvosi szakok, a publicisztika valamint a művészeti szakirányok, ezeknél felvételi vizsga az előírás. Ugyancsak más szabályok vonatkoznak a szakfőiskolákra: a Fachhochschule esetében felvételi és tandíj is van. Ezek egyébként 40-50 fős évfolyamok, az adott iparágakkal szoros együttműködésben. Mivel 2010 őszétől az egyetemek is kérvényezhetik a keretszámok és felvételi rendszer bevezetését az illetékes minisztériumnál, jelentkezés előtt érdemes tájékozódni jelentkezés előtt az egyetemek vagy a
hallgatói önkormányzatok(ÖH) weblapjain a Bewerbung, Zulassung címszavak alatt.Jó tudni, hogy Bachelor szinten csak német nyelvű képzések indulnak, Master szinten viszont angol nyelvű kurzusok közül is lehet választani.
Felvételi regisztráció mindenhol van: első lépésként ki kell választani a megcélzott intézményt, majd következik a regisztráció egy online adatlap kitöltésével.
Ezután a szükséges papírokkal, (személyi igazolvány, érettségi- illetve az év végi bizonyítvány) személyesen el kell látogatni az egyetemre. A tanulmányi eredmény nem számít. Az érettségi német nyelvű fordítását minden esetben le kell adni (kivéve, ha az érettségi német-magyar, két tannyelvű). Mesterképzés esetén az alapképzést igazoló bizonyítvány is természetesen feltétel. Az elfogadott fordításokról az adott egyetem honlapján érdemes tájékozódni.
www.studyineurope.eu/study-in-austria/course-searchA személyes ügyintézés gyors. Ennek része, hogy (még ha maga az oktatás ingyenes is), be kell fizetni a diákigazolványért járó 17 eurót. Az igazolványt azonnal kiállítják.
Következő cikkünkben a további lépésekről írunk – az