Kína tiltakozott a dél-koreai államfő Tajvannal kapcsolatos kijelentései miatt
Elfogadhatatlannak nevezte a kínai külügyminiszter-helyettes a dél-koreai elnök a héten Tajvanról tett kijelentéseit – jelentette be a kínai külügyi tárca, hozzátéve, hogy Szun Vej-tung Dél-Korea pekingi nagykövetének is jelezte kifogásait.
Jun Szok Jol dél-koreai államfő a héten a Reuters hírügynökségnek adott interjút, melyben azt mondta, a feszültség azért nőtt a Tajvani-szoros térségében, mert erővel próbálják megváltoztatni a status quót. „Tajvan ügye nem kizárólag Kínára és Tajvanra tartozik, hanem – Észak-Koreához hasonlóan – globális kérdés” – mutatott rá.
Szun Vej-tung ezzel szemben úgy vélte, a két Korea és Tajvan ügyében nem lehet párhuzamot vonni. „Mind Észak- és Dél-Korea szuverén államok, az ENSZ tagjai. Közismert tény hogy a Koreai-félszget és Tajvan ügye jellegében és földrajzi elhelyezkedésében is eltér, össze sem hasonlítható a kettő” – jelentette ki ezzel szemben Szun Vej-tung. A miniszterhelyettes egyúttal azt is az elnök szemére vetette, hogy az interjú során nem említette meg az egy Kína elvét. Kína a saját részének tekinti az 1949 óta önálló kormányzattal rendelkező Tajvant, és vezetése korábban aláhúzta: ha kell, erővel gondoskodik az újraegyesítésről.
Jun Szok Jol szavait a kínai külügyi tárca korábban is bírálta, melyre válaszul Dél-Korea behívatta Kína szöuli nagykövetét.
(Kiemelt képünk illusztráció: Az amerikai haditengerészet által közreadott képen az Arleigh Burke osztályú, irányított rakétával felfegyverzett USS Milius (DDG 69) amerikai romboló áthalad a Tajvani-szoroson 2023. április 16-án, néhány nappal az után, hogy a kínai hadsereg befejezte a Tajvan közelében végrehajtott hadgyakorlatát. Az amerikai haditengerészet rutinműveletnek minősítette az áthaladást. MTI/AP/Amerikai haditengerészet)