Kína elindította első teherűrhajóját az épülő űrállomására

Kína az elmúlt években több milliárd dollárt fektetett abba, hogy az űrkutatás területén felzárkózzon az Egyesült Államokhoz, Oroszországhoz és Európához.

2021. május 29., 16:51

Szerző:

Kína szombaton felbocsátotta első teherűrhajóját épülőfélben lévő űrállomására – jelentette a Hszinhua hírügynökség.

A Tiencsou-2 teherűrhajót a Hainan szigeti Vencsang űrközpontból a Hosszú Menetelés-7 Y3 típusú hordozórakéta vitte az űrbe. Az űrhajó a Tienho (Mennyei Harmónia) űrállomás központi kabinjához fog érkezni.

A rakétát a múlt héten kellett volna felbocsátani, de az indítást műszaki okokra hivatkozva elnapolták. Az űrhajó ellátási cikkeket és üzemanyagot szállít az épülő űrállomásra.

További tíz részletben tervezik felszállítani az űrállomásra a laboratóriumnak helyet adó két másik modult, felszereléseket, valamint a három tagból álló legénységet.

Kína az elmúlt években több milliárd dollárt fektetett abba, hogy az űrkutatás területén felzárkózzon az Egyesült Államokhoz, Oroszországhoz és Európához. Két évvel ezelőtt, 2019-ben nagy sikert ért el, amikor elsőként juttatott el űrszondát a Hold túloldalára.

A kínai nemzeti űrhivatal a múlt héten tett közzé két fotót és két videót, amelyeket a Tienven-1 kínai űrszonda készített a kínai marsjáró landolásáról. Ezzel teljesíti Kína az első Mars-misszióját.

A saját űrállomás kiépítése mellett Kína 2030-ig asztronautákat akar küldeni a Holdra.

(Kiemelt kép: A Hszian szimfónikus zenekar és kórus koncertezik, miközben kilövik a Hosszú Menetelés 5B nevű rakétát (hátul) a kínai Hainan szigetén található vencsangi űrközpontból 2021. április 29-én. Fotó: MTI/EPA | Matjaz Tancic)