Kilép a CDU elnökségéből az elűzöttek vezetője

Nem indul ismét tagságért a kormányzó CDU elnökségében, mert személyét úgyis csak alibinek használják, jelentette be a német Elűzöttek Szövetségének vezetője, Erika Steinbach. Az asszony ezután azzal kavart újabb botrányt, hogy "rossz jelleműnek" nevezte Wladyslaw Bartoszewski volt lengyel külügyminisztert, egykori Auschwitz-rabot.

2010. szeptember 18., 17:42

A szélsőséges kijelentéseiről ismert politikusnő a napokban pártja vezetőinek egy tanácskozásán a 2. világháború kitörésével kapcsolatban azt mondotta: ő nem tehet róla, hogy a lengyelek már 1939 tavaszán mozgósítottak... Megnyilatkozását többek mellett Guido Westerwelle külügyminiszter azzal utasította vissza, hogy azzal nem csak Lengyelországban okoz kárt hazájának, hanem világszerte.

Steinbach a tiltakozások után sem fékezte magát: kijelentette, hogy Wladyslaw Bartoszewski volt lengyel külügyminiszter "rossz jellemű" ember. A 88 éves Bartoszewski az ellenállás tagja volt, majd Auschwitzban raboskodott és éveket töltött börtönben a kommunista rendszer alatt. A rendszerváltás óta kétszer volt külügyminiszter s jelenleg hazája kormányának különmegbízottja a Németországhoz fűződő kapcsolatok kérdéseiben. A riasztóan sértő megállapítástól nem csak a német kormány, hanem Steinbach pártja, a CDU is elhatárolódott.

A 67 éves Erika Steinbach olyan német házaspár fia, akiket a háború alatt telepítettek a megszállt Lengyelországba, ahonnan 1945-ben menekülniük kellett. Ezért lengyel megítélés szerint az elűzöttek fő szószólója valójában nem is számít elűzöttnek, hiszen a család „Hitlerrel jött és Hitlerrel ment.”

Ez nem akadályozta meg az agilis asszonyt abban, hogy évtizedeken át fontos szerepet játsszon a több millió, elsősorban Lengyelországból és Csehszlovákiából 44-45-ben elmenekült, vagy kitelepített német érdekeinek védelmében, nemkülönben a CDU-ban, amely az egyetlen nagy politikai pártként támogatta ügyüket. 1990-ben lett először (egyéni mandátummal) a Bundestag képviselője, ahol jelenleg az emberjogi bizottság tagja, egyúttal az emberjogi munkabizottság vezetője. A parlamentben 1991-ben az Odera-Neisse határ (a lengyel-német határ) elismerése ellen szavazott, utóbb Lengyelország és Csehszlovákia EU-felvétele ellen foglalt állást, de utóbb ezt megszavazta. A CDU országos elnökségének, ahonnan most távozik, 10 éven át volt tagja.

Személyét ismét egyszer sokat vitatták tavaly, amikor felállították a „Menekülés, elűzés, megbékélés” nevű német állami alapítványt, amelynek célja, hogy ébren tartsa a történelmi emlékezetet, ugyanakkor segítse elő az érintett népek megbékélését. Amikor az alapítvány vezetésébe Steinbachot is jelölték, Varsó tiltakozott. Hosszabb kötélhúzás után Erika Steinbach visszalépett a jelöléstől