Karikó Katalinról ösztöndíjat neveztek el az Egyesült Államokban

Megtudhatják, a kutatónő kit szeretne elsőként a támogatottak között tudni.

2021. augusztus 7., 09:02

Szerző:

Karikó Katalin tudományos áttörésének elismerése továbbra is folytatódik. A kutatót nemrég A Nagyszerű Bevándorlók/Nagyszerű Amerikaiak (Great Immigrants/Great Americans) díjjal tüntették ki, erről itt írtunk. Most pedig a Pennsylvaniai Egyetem Perelman Orvosi Iskola új ösztöndíját nevezték el a magyar tudósról, amely a vakcinakutatás területén tevékenykedő kutatók számára jelent majd támogatást – derül ki a Penn Medicine News cikkéből.

A Pennsylvaniai Egyetem (Penn) Perelman Orvosi Iskolája július 29-én jelentette be, hogy két új ösztöndíjjal támogatja a hallgatóit, tisztelegve Karikó Katalin és a Roberts Family tudományos munkája előtt. A Karikó Katalin ösztöndíj a pályakezdő tudósokat segítené, míg az utóbbi a senior kutató munkássságát elismerő cím – ezt már a Szegedi Tudományegyetem hírportálja írja. A lap interjút készített a világhírű alumnijával.

A fiatal kutató egy éves fizetésének megfelelő összegű támogatás célja, hogy a fertőző betegségek elleni oltóanyagok létrehozására ösztönözzön. Így a Pennsylvaniai Egyetemet mint az mRNS-alapú és más, modern megközelítésű vakcina-fejlesztés bázisát erősítse és népszerűsítse. Karikó Katalin a lap kérdésére elárulta, hogy szurkol, Pardi Robertnek adják az első Karikó ösztöndíjat. Fél azonban, hogy más szempontok dominálnak majd a kiválasztás során.

A két tudóst a kisújszállási gyökerek, a szegedi egyetemi tanulmányok mellett az is összeköti, hogy együtt dolgoztak a Pennsylvaniai Egyetemen, később az mRNS-kutatásokban döntő szerepet játszó Penn-beli laboratóriumát Pardi Norbertnek adta át Karikó Katalin. Azt írják, a két kutató partnersége és alapozó kutatása teremtette meg a történelmi jelentőségű Covid-19 betegség elleni mRNS-oltóanyagok kifejlesztését.

A Penn kiemelte: a Roberts család támogatásával a fertőző betegségek és a rák elleni küzdelmet segítő ambiciózus kutatási program indul. Az egyetem munkatársai a koronavírusok szélesebb körét megcélzó, illetve a szegényebb országok számára is elérhető oltóanyag fejlesztésén dolgozik. Az mRNS-paltformot az influenza, a genitális herpesz, a HIV és a malária ellen is be szeretnék vetni.

(Kiemelt kép: A Széchenyi-díjjal idén kitüntetett Karikó Katalin Semmelweis Ignác-díjas kutatóbiológus, biokémikus, az mRNS alapú vakcinák technológiájának szabadalmaztatója, a mainzi BioNTech alelnöke, a Pennsylvaniai Egyetem egyetemi docense Budapesten 2021. május 27-én. Fotó: Cseke Csilla / MTI)