Ismét Lockerbie
Jár-e méltányosság egy terrorista tömeggyilkosnak? Lehet-e humánusnak lenni azzal, aki áldozatai iránt nem mutatott könyörületet?
Ez a kérdés vált ki most éles vitákat és osztja meg a brit társadalmat. Híre ment ugyanis, hogy méltányossági alapon hamarosan kiengedik skóciai börtönéből az 1988-as Lockerbie merényletért felelős líbiai férfit. Az ügyben illetékes skót igazságügy-miniszter határozottan cáfolta, hogy már döntött volna. Amerikai illetékesek szerint óriási hiba lenne a férfit kiengedni.
Abdelbászet Ali Mohamed al-Megrahi halálos beteg, prosztatarákja a végső stádiumba jutott. Al-Megrahi büntetését a skóciai Glasgow melletti Greenock börtönében tölti. Az ítélet értelmében mostantól számítva a legkorábban 19 év múlva szabadulhatna.
A robbantás
A Pan Am légitársaság 103-as, London és New York között közlekedő járata 1988. december 21-én zuhant le a skóciai Lockerbie falu fölött. A katasztrófát követő nyomozás kiderítette, hogy a gép rakterében egy majdnem félkilós plasztikbomba robbant fel. Mivel a gép késett, a bomba nem az Atlanti óceán felett robbant fel, ahogy a tettesek eredetileg tervezték, hanem a skóciai Lockerbie település fölött. A katasztrófának 21 országból összesen 270 áldozata volt, közülük négy magyar és 189 amerikai. A gép valamennyi utasa és a teljes személyzet életét vesztette, Lockerbie 11 lakosát pedig a gép földre hulló roncsai ölték meg.
A Nagy-Britanniában történt, mindmostanáig legnagyobb terrorista merénylet ügyében hosszú, aprólékos nyomozás kezdődött. Ennek nyomán 1991. november 13-án nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki a líbiai állampolgárságú Abdelbászet Ali Mohamed al-Megrahi és Al Amin Kalifa Fimah ellen.
Al-Megrahi líbiai hírszerző tiszt és a Libyan Arab Airlines (LAA) légitársaság biztonsági tisztje, Fimah pedig a légitársaságnak a máltai Luqa repülőtéren dolgozó helyi alkalmazottja volt.
Út a tárgyalásig
Ezután hosszú, idegtépő, évekig tartó alkudozás, nemzetközi diplomáciai kötélhúzás kezdődött. Az ENSZ-szankciók és a líbiai vezetővel, Moamer al-Kadhafi ezredessel folytatott hosszú tárgyalások miatt a gyanúsítottak átadása elhúzódott.
Végül azonban Líbia különböző feltételekkel beleegyezett abba, hogy a két férfi bíróság elé álljon skót törvények szerint, de a semleges Hollandia területén.
2001. január 31-én al-Megrahit a három skót bíró vezette bíróság bűnösnek találta és életfogytiglanra ítélte, Fimah-t pedig felmentette.
Megrahi azóta a külön neki épített speciális skót börtönben tölti büntetését.
Mi lesz most?
Esetleges szabadon engedésének hírére ellentmondásos érzelmekkel reagáltak az egykori áldozatok hozzátartozói. Kathleen Flynn, akinek a fia halt meg a merényletben, azt mondta a BBC-nek, hogy meg lenne döbbenve, ha egy terroristát elengednének, “mivel ő sohasem mutatott részvétet az áldozatok iránt".
Susan Cohen, akinek a lánya halt meg, ugyancsak felháborodott. "Ez egy tömeggyilkos. Felfordul a gyomrom, amikor a könyörületesség szót hallom. Ha ez az ember beteg, kezeljék a börtönben, mert ha hazaengedik, hősként fogják ünnepelni". Jim Swire, az egyik brit áldozat édesapja viszont azt mondta, hogy embertelen lenne börtönben tartani al-Megrahit, ha haldoklik. Ráadásul ő, (és még néhányan) nincs is meggyőződve arról, hogy valóban a börtönben ülő férfi az igazi tettes.
Amerikai illetékesek azt közölték: nekik hivatalosan még nincs tudomásuk arról, hogy Megrahi-t elengednék, de Washington álláspontja az, hogy a férfinak igenis le kellene töltenie a büntetését, mégpedig a skót börtönben.
A London és Washington álláspontja közti különbség veszélyeztetheti nemcsak a két ország közti kapcsolatokat, de Líbia nemzetközi helyzetét is.
Az elmúlt néhány évben Líbia kiközösített páriából, a terrorizmust támogató országból éppen a Lockerbie-ügyben mutatott együttműködési készsége nyomán követendő példává vált. A szankciók miatt vergődő olajipara a nemzetközi befektetések és a modernizáció nyomán talpra állt, és bár vannak még kérdések az emberi jogok líbiai helyzetével kapcsolatban, de Kadafi tábornok már részt vehet nemzetközi tanácskozásokon, Nagy-Britannia és Líbia pedig már óvatos együttműködést kezdett a terrorizmus elleni küzdelem területén is.
Félő, hogy Megrahi ügye ezt a szépen alakuló együttműködést veszélyeztetheti.
Kenny MacAskill skót igazságügy-miniszter azt mondta, minden érdekelt fél véleményét meghallgatja, majd áttekinti az információkat és csak utána fog dönteni. Úgy tudni, még független orvosi szakvéleményre vár Megrahi állapotáról. A miniszter nagy felzúdulást keltett, amikor a napokban személyesen is felkereste a börtönben a líbiai férfit. Emiatt többen azzal vádolták, hogy “aláássa az igazságszolgáltatás menetét”.
Mivel Skócia 1997-ben autonómiát kapott, és az igazságszolgáltatás az autonóm területek közé tartozik, a sors furcsa fintora nyomán most egy skót miniszternek kell majd döntenie egy olyan kényes kérdésben, amely a legmagasabb szinten befolyásolhatja nemcsak az Egyesült Államok és Nagy-Britannia viszonyát, de ismét hatással lehet a nemzetközi kapcsolatokra is.
Ha szeretne több angol témájú cikket olvasni, kattintson a
www.angolosan.huoldalra!