Influenza még nincs, ijedtség már van
Minden harmadik osztrák megkaphatja a sertésinfluenzát – állapítja meg az osztrák kormány jelentése. Ez 2,4 millió betegre számít, így nagyon is helyénvalónak tűnik, hogy megkezdték a szükségterv kidolgozását.
Alois Stöger egészségügyi miniszter a vészjósló jelentés ellenére igyekszik megnyugtatni: Ausztria felkészül a legrosszabbra. A nyári szünet utáni első kormányülésen a miniszter ismertette az előrejelzéseket, s felhívta a figyelmet arra, hogy bár eddig mindössze 270 megbetegedést regisztráltak, a szakemberek becslését nem szabad figyelmen kívül hagyni. Ha minden harmadik osztrák megbetegszik, ez azt jelenti, hogy a szokásosnál mintegy 50 ezerrel többen kerülnek kórházba.
Rendkívüli veszélyhelyzet az iskolakezdés. A gyerekek sokkal kevésbé tartják be a higiéniai szabályokat, mint a felnőttek, nagyobb az esélye egy járvány kialakulásának. Az egészségügyi szükségterv, amelyet az orvosok kidolgoznak, pontosan meghatározza, mely kórházakban illetve rendelőkben, közigazgatási hivatalokban oltanak. A védőoltást ugyanis nem lehet a patikában beszerezni. Az eljárásról szórólapokon és plakátokon tájékoztatják a lakosságot, mégpedig nemcsak németül, hanem törökül és szerb horvátul is.
A terv további része, hogy a napokban megkezdik a néhány évvel ezelőtt (feleslegesen) beszerzett és katonai raktárakban tárolt nyolcmillió védőmaszk kiszállítását a tartományokba. Lakosságszám szerint állapítják meg a kontingenseket: összesen 50 teherautóra van szükség a teljes mennyiség kiszállításához. A tartományok maguk döntik el, hogyan juttatják el az egyes emberekhez a védőmaszkokat. A lényeg, hogy azok kellő számban rendelkezésre állnak, és szavatosságuk csak 2011-ben jár le, vagyis egy esetleges idei nagy járvány esetén még tökéletesen használhatók. A tartományi egészségügyi illetékesek egyelőre nem tudják, hogyan fogjanak a feladathoz, de abban bíznak, hogy hamarosan ötleteket kapnak Bécsből.
Az oltóanyag azonban még nem áll kellő mennyiségben rendelkezésre. A miniszter a késlekedés okaként elmondta, hogy a gyártáshoz szükséges vírus előállításához laboratóriumi környezetben hosszabb idő szükséges, mint amire számítottak. A gyógyszer gyártók eredetileg heti kétmillió adag előállítását tervezték: ezt azonban messze nem tudják teljesíteni. Egyelőre az egészségügyi hatóságok a higiéniai előírások precíz betartására szólítanak fel.