A húszik fegyvereire mért légicsapást az Egyesült Államok
Az Irán által támogatott húszik rendszeresen lőnek a kereskedelmi hajókra, melyeket egy nyugati flotta védelmez, élén az Egyesült Államok hadihajóival.
Az Egyesült Államok negyedszer hajtott végre légicsapásokat az Irán által támogatott húszik ellen Jemenben, ezúttal 14 rakétát vettek célba, amelyeket az Egyesült Államok szerint a Vörös-tengeri hajózás elleni támadásokra szánhattak a Washington által globális terrorizmussal vádolt, Irán támogatását élvező húszik – írta a 444.
A húszi fegyvereket az amerikai haditengerészet hajóiról kilőtt Tomahawk rakétákkal találták el. Amerikai tisztviselők szerint ezek a szerdai csapások megelőző jellegűek voltak, és olyan, indítósínen lévő rakétákat semmisítettek meg, amelyeket a közeljövőben lőttek volna ki.
Hétfőn a húszik egy másik amerikai hajót is eltaláltak egy ballisztikus rakétával, az volt az első sikeres támadásuk amerikai hajó ellen a hadjáratuk kezdete óta.
Január 10-én egy brit királyi hadihajót támadtak meg a húszik a Vörös-tengeren. A londoni védelmi tárca vezetője szerint a húszik támadásának célpontja a brit királyi haditengerészet Diamond nevű rombolója volt, amely a térségben járőrözik. A Diamond fedélzeti tűzfegyvereivel és Sea Viper rakétákkal számos támadó drónt semmisített meg, amelyek közül több a hadihajó felé tartott, mások pedig kereskedelmi hajókat fenyegettek.
A húszik novemberben kezdték támadni az áruszállító hajókat a Vörös-tengeren, ami a világkereskedelem egyik legfontosabb és legforgalmasabb hajózási útvonala. David Cameron vrit külügyminiszter a The Sunday Telegraph című konzervatív lapban megjelent írásában úgy fogalmaz: Nagy-Britannia mindig a hajózás védelmére kel, és a jövőben is készen áll arra, hogy „a szavakat cselekvéssel támassza alá”.
Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság január 11-én légicsapások sorozatát indította a húszik több tucat célpontja ellen, a mostani akcióból azonban a britek kimaradtak. A csapások – amelyeket Ausztrália, Bahrein, Hollandia és Kanada is támogatott – azután kezdődtek, hogy a lázadók figyelmen kívül hagyták azt az ultimátumot, hogy hagyjanak fel a térségben elkövetett támadásaikkal. Washington szerint a légicsapások „csökkenteni fogják a húszik képességeit, hogy folytassák a Vörös-tengeren, a Bab-el-Mandeb-szorosban és az Ádeni-öbölben a nemzetközi és kereskedelmi hajózás elleni vakmerő támadásaikat”.
Jemenben polgárháború pusztít, amely 2015-ben eszkalálódott, amikor a húszik átvették az ország nyugati részének nagy részét a nemzetközileg elismert kormánytól, és a szaúdi vezetésű koalíció beavatkozott, hogy helyreállítsa uralmát. A harcok több mint 160 000 ember halálát okozták, és a világ egyik legsúlyosabb humanitárius válságát váltották ki.
(Kiemelt kép: a húszi lázadókhoz tartozó hajók tagjai járőröznek a Vörös-tengeren 2024. január 4-én. Fotó: AFP)