Húszan lelték halálukat az orosz atomtengeralattjárón
Súlyos baleset történt egy orosz atommeghajtású tengeralattjárón helyi idő szerint szombat este a Japán-tengeren: húsz ember életét vesztette és húsznál is több megsérült, de a közlés szerint a hajtómű rendben működik, sugárzásveszély nincs és a járműben nem keletkezett jelentős kár.
Vlagyimir Markin, az orosz ügyészség nyomozóbizottságának szóvivője vasárnap délután közölte: az első szakértői vizsgálatok szerint az áldozatok életét a tűzoltó rendszer indokolatlan beindulásakor kiáramló freongáz oltotta ki. A 21 halott közül három a fegyveres erők tagja, 17 pedig civil személy, túlnyomórészt a hajógyár munkatársa volt.
További 21 sérültet kórházban ápolnak, az orvosok vasárnap délutáni közlése szerint egyikük sincs életveszélyben.
A baleset idején a tengeralattjárón 208 ember tartózkodott, köztük a fegyveres erők 81 tagja - jelentette az MTI.
A tengeralattjáró próbaúton volt. A baleset a tengeralattjáró első két elszigetelhető rekeszét érintette, s így nem veszélyeztette a nukleáris hajtómű működését - közölte a haditengerészet főparancsnokának munkatársa, Igor Digalo.
Hangsúlyozta: a tengeralattjárót még nem vette át a haderő - a Csendes-óceáni flottának történő átadást idén év végére tervezték -, s a baleset a gyári próbajárat során történt.
Az Interfax hírügynökség által idézett szakértők szerint a tűzoltó rendszer beindulását a gyári átadó személyzet által elkövetett hiba okozhatta.
Vlagyimir Viszockij, a haditengerészet főparancsnoka utasítására a tengeralattjáró útját megszakítva ideiglenes állomáshelye felé vette az irányt a próbautat kísérő Admiral Tribuc hadihajó és a Szajani nevű, helyszínre érkezett mentőhajó kíséretében, s vasárnap reggel a vlagyivosztoki kikötőhöz érkezett, de befutni az időjárási viszonyok miatt nem tudott azonnal.
Anatolij Szergyukov védelmi miniszter haladéktalanul jelentette Dmitrij Medvegyev elnöknek a történteket és utasítást adott, hogy Vlagyimir Viszockij, a haditengerészet főparancsnoka azonnal induljon a helyszínre. Oda indult a legfőbb katonai ügyész és a haditengerészet legfőbb ügyésze is, továbbá az ügyészség mellett működő nyomozóbizottság különítménye.
Legutóbb Oroszországban tengeralattjárón tavaly nyáron következett be baleset a szeverodvinszki hajógyárban: ott senki nem sérült meg.
A legsúlyosabb orosz tengeralattjáró-katasztrófa a Kurszk tengeralattjárón történt 2000-ban, amikor a fedélzeten felrobbant egy torpedó, s a Kurszk - fedélzetén 118 emberrel - elsüllyedt.