Holokausztügy Romániában

A holokauszttagadókat politikai értelemben a pártpolitika szélsőjobboldalán szokás keresni. Ehhez képest nem kis feltűnést keltett, hogy március elején egy élő televíziós vitaműsorban az ellenzékben lévő, baloldali Szociáldemokrata Párt szóvivője, bizonyos Dan Şova kijelentette: „Románia területén egyetlen zsidó sem szenvedett.” Ugyan pártja gyorsan elhatárolódott e közléstől, Şovát nem váltották le, csak elküldték tanulmányútra a washingtoni Holokauszt Emlékmúzeumba. Onnan már valószínűleg visszatért, de közszereplőként azóta se látták. ACZÉL ENDRE írása.

2012. április 3., 18:13

Dan Şova fiatal bukaresti ügyvéd. Nem antiszemita, nem profi holokauszttagadó, egyszerűen csak tudatlan. Rosszul vizsgázott történelmi jártasságból – és erre fizetett rá. Vétkét csak egyvalami enyhíti: úgy nőtt fel, hogy a „román holokausztot” kiirtották a tankönyvekből a nacionalizmussal teli Ceauşescu-korszakban. Igaz, az ügyvéd úr elolvashatta volna – mondjuk – a Curzio Malaparte néven író zseniális olasz haditudósító remekét, a Kaputtot, benne az 1941. június végi iaşi-i pogrom rettenetes képeivel, s akkor szerezhetett volna ismereteket a zsidóüldözésről, de hát ez a könyv, úgy látszik, nem volt meg a családi könyvszekrényben. Így aztán a tévévitában Şova „huszonnégy zsidóban” (!) jelölte meg a szóban forgó pogrom áldozatainak számát, holott a valóságos szám négyezernél nem volt kisebb.

Az ötödik hadoszlop

A román átlagember a szocdem szóvivőnél nem sokkal jártasabb. A romániai zsidóságra vonatkozó „alapismeretekből” hármat birtokol alaphangon. 1. Ellentétben Hitler minden más szövetségesével, a második világháborús Romániában megkímélték a zsidókat, holokauszt ott nem volt. 2. Ceauşescu, ellentétben a Varsói Szerződés többi tagországával, a hatnapos háború után (1967) nem szakította meg a diplomáciai kapcsolatokat Izraellel. 3. Ugyanő engedélyezte a romániai zsidók tömeges kivándorlását Izraelbe. (Valójában: „eladta” őket, amiképp a szászokat az NSZK-nak...)

Az első pontra reflektálunk. Ion Antonescu marsall diktatúrájának (1941–1944) kezéhez csaknem háromszázezer zsidó és még pár tízezer roma vére tapad. Csakhogy. Az áldozatok – ha a két évszám közötti államterületet nézzük – Észak-Moldvát leszámítva nem Moldvából, nem a Havasalföldről és nem Dél-Erdélyből valók voltak, hanem Nagy-Romániának (1918–1940) azokról a területeiről – Besszarábiából és Bukovinából –, amelyeket Sztálin a Molotov–Ribbentrop-paktum értelmében alig egy évre bekebelezett, majd Antonescu, csatlakozva a Szovjetunió ellen indított náci hadjárathoz, visszatagosított.

A két „felszabadított” országrészbe bevonuló román katonai és csendőri erők dühe elemi erővel csapott le az ott élő nagy zsidó közösségekre, mert Antonescunak meggyőződése volt, hogy a zsidók „ötödik hadoszlopként”, a tiszavirág-életű szovjethatalom támaszaiként, Románia ellenségeiként funkcionáltak.

A Conducător, aki meggyőződéses és heves antiszemita volt világéletében, tízezrével deportáltatta a besszarábiai és bukovinai zsidókat a Dnyeszteren túlra, majd amikor hadai a németekkel együtt egészen az ukrajnai Odesszáig jutottak, ott folytatta a deportálással vegyes öldöklést.

A tömegkivégzésekkel párban járt az éhezés, a tífusz, a zsidók valósággal állati sorba (disznóólakba) kényszerítése; hullottak is, mint a legyek. Ami a módszereket illeti, bizarr, ha nem perverz német feljegyzéseket lehet olvasni azokból az időkből: a zsidók kiirtására szakosodott náci újbarbárok is fintorogtak azoknak a „kulturátlan” eszközöknek a láttán, amelyeket a román fegyveres és biztonsági erők alkalmaztak.

A teljes cikket elolvashatja a legfrissebb 168 Órában.

Csehországban 2025 első négy hónapjában 450 hepatitis A megbetegedést és hat halálesetet regisztráltak, ami jelentős növekedést jelent az előző évhez képest. A járvány terjedése aggodalomra ad okot, különösen a hajléktalanok és kábítószer-használók körében.