Harc a minimálbér emeléséért
A kormány már rábólintott a minimális szociális segély intézményére, vagyis a 744 eurós járadék legkésőbb 2011 januárjától minden olyan osztrák állampolgárnak jár, akinek nincs semmilyen kimutatható jövedelme. Az országos kezdés időpontja kicsit tolódott: a kormány idén szeptemberre tervezte a bevezetést, de máris van olyan tartomány – Felső-Ausztria például – amely legkorábban jövő évtől vállalja a kifizetést. Megéri-e ezek után 1000 eurós minimálbérért dolgozni?
Egyes ágazati szakszervezetek szerint sokan fognak nemmel válaszolni. Már csak ezért is célszerű lenne a teljes munkaidőben foglalkoztatottak esetében jelenleg megszabott 1000 eurós minimálbért kicsit felemelni. Nem is kicsit: az ÖGB (Osztrák Szakszervezeti Szövetség) 1300 euróban szeretné megszabni ezt a határértéket.
Az ötlet legfőbb támogatói a női munkavállalók. A minimálbéren foglalkoztató ágazatokban dolgozók többsége ugyanis nő. Eközben vannak olyan szakmák, ahol még ezt az 1000 eurót sem sikerült érvényre juttatni. A kozmetikusoknál, például. A kereskedelemben pedig a szakképesítést nem igénylő munkakörökben az alkalmazás utáni első évben a fizetés alig haladja meg az előírt minimálbért. A bruttó 1186 eurós fizetéshez képest szép emelés lenne a javasolt minimálbér, amelynek összegét azonban a szakértők közül sokan túlzottnak tartják. A 300 eurós ugrás igen nagy, ennek mélyreható következményei lennének – jelezte a Gazdasági Kamara is, amely egyébként nem kíván a minimálbéremelésért harcba szállni. A vita mindenesetre megkezdődött.