Haider élt, él és élni fog?
Legyen vagy ne legyen, és főként ki fizesse? Az első kérdésre a Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) lényegében már kierőszakolta a választ, a második még nyitott. A majdani Haider-múzeumról, illetve kiállításról van szó: utóbbi már egészen bizonyos, bár még kérdés, honnan kerül elő a megrendezéséhez szükséges 85 ezer euró. A BZÖ szerint mindenképpen a tartománynak kellene viselnie a költségeket.
A kiállítás előkészületei előrehaladott állapotban vannak, de erre szükség is van, hiszen október 10-én meg akarják nyitni a látogatók előtt. A dátum fontos, egy évvel ezelőtt ezen a napon szenvedett halálos autóbalesetet Jörg Haider, a Szabadságpárt, majd a BZÖ egykori vezére, Karintia tartományi főnöke, akinek szélsőjobboldali nézetei miatt elkeseredett ellenfelei éppúgy vannak, mint mindenre elszánt hívei. A BZÖ mai vezetése számára nem mellékes szempont, hogy az inkább csak Karintiában népszerű, az országos választásokon alaposan visszaesett párt politikai tőkét kovácsoljon a Haider körül alakuló mítoszból. .
Éppen ez utóbbi aggaszt sokakat. Nem kell a bálványimádat – mondják, köztük olyanok is, akik egyébként egyetértettek Haiderrel a migránsokkal szembeni ellenszenvében, az Európai Unió ostorozásában, az általános külföldi ellenességben
Fejcsóválásra ingerlő a helyszín is. Klagenfurtban a hegymúzeumban, illetve egy olyan bányajáratban rendezik a kiállítást, és itt tervezik az állandó múzeumot is, ahol a háború utolsó időszakában Friedrich Rainer náci körzetvezető parancsnoksága működött. A tervet szorgalmazó BZÖ-vezetők és Klagenfurt polgármestere nem látnak kivetnivalót a helyszínválasztásban. Ha így gondolkodunk, az orchideakiállításnak sincs helye a bányában kialakított múzeumban – mondják, s nem kis cinizmussal hozzáteszik: a náci múlt Klagenfurtban mindenütt jelen van, ilyen alapon sehol semmit nem lehetne rendezni.
A tervek szerint a kiállítás maga október 10-től 2010. január 26-ig lenne nyitva. A zárás napja is évforduló, Haider 60. születésnapja.
A 85 ezer eurós költséget a BZÖ jó befektetésnek tekinti. A számítások szerint csak jegyárból 120 ezer eurós bevétel várható. Sokan elzarándokolnának ide – mondják, hivatkozva arra, hányan szeretnék Haider sírját felkeresni a család bärentali birtokán.
Magán a kiállításon Haider személyes tárgyait mutatják be, például egy pár futócipőjét, fotókat, íróasztalát, néhány gyermekkori játékát, állítólag egy hintalovat. Nem lesz ott azonban a VW Phaeton, amellyel a halálos balesetet elszenvedte. A totálkáros roncsot a BZÖ megvásárolta, és azóta rejtekhelyen tartja. Jobb is így, ezzel talán elkerülhető, hogy ismét fellángoljanak a viták arról, mennyire volt részeg, hol töltötte és kivel élete utolsó óráit, kizárható-e a merénylet teóriája.