Győztünk, az Iszlám Állam megsemmisült – vagy mégsem?

Több mint egy esztendővel az Irakból való kiűzése után az Iszlám Állam már csak egy tenyérnyi területet ural az Eufrátesz völgyében. Bár a hírek a legyőzéséről szólnak, az elmúlt hat év alatt olyan nemzetközi hálózatot hozott létre, amely képesnek tűnik arra, hogy a föld alatt éljen tovább. 2014-es felbukkanásuk óta negyvenezer külföldi harcos csatlakozott hozzájuk, s közülük a The Soufan Center adatai szerint 2017-ig 5600-an tértek haza. Akik maradtak, azok az életben maradt feleségek, gyerekek és – a becslések szerint – kétezer harcos.

2019. március 1., 19:29

Szerző:

A Pew Research 2019 februárjában publikált, 26 országot magában foglaló felmérése szerint az országok egyharmada még mindig az ISIS-t tartja a legnagyobb globális veszélyforrásnak. A kétezres évek eleji al-Káida-terrorhullám után Európa országait sokként érték az Iszlám Állam által ihletett támadások. 2014 és 2018 között a CNN adatai szerint 143 terrortámadást követtek el 29 országban, ezeknek több mint kétezer áldozatuk volt. A terrorszervezet soha korábban nem tapasztalt profizmussal gyártotta a propagandát, aztán a nyugati tévétársaságok leadták az esti híradókban. Más radikális iszlamista szervezetekkel szemben nem az arab, hanem az angol volt a közvetítő nyelvük, így könnyebben elérték a lehetséges terroristákat.

A videók és propagandaanyagok hatására ezrek indultak meg nyugati országokból, hogy csatlakozzanak a világuralmat ígérő szervezethez. A Szíriába eljutni igyekvők felét fordították vissza Törökországban, az ő adataik szerint 53 ezer embert. Az első visszatérők állandó megfigyelése már önmagában megbénította volna a nyugat-európai országok rendőrségeit. A The Soufan Center tanulmánya leírja, hogy például a brit születésű, Dzsihád John néven elhíresült ISIS-hóhért korábban már megállították a tanzániai hatóságok, de elengedték. A Charlie Hebdo és a párizsi kóser bolt támadóit is megállították, amikor Szíriába próbáltak utazni. Az európai támadások nagy részét olyanok követték el, akik nem harcoltak Szíriában, csak online vették fel a kapcsolatot a terrorszervezettel.

Jemeni konfliktus
Fotó: MTI/EPA/Jahja Arhab

Mivel ezeknél az embereknél sokszor csak a gyanú volt meg, vagy az sem, ezért nem tudták őket letartóztatni. A Nyugat radikalizálódással szembeni tehetetlenségét illusztrálja, hogy a 2016-os London Bridge-i támadás egyik terroristája korábban benne volt egy muszlim szélsőségesekről szóló angol dokumentumfilmben. Nagy-Britannia nem tudott kiutasítani tíz éven át egy szalafista imámot, aki a 2005-ös támadások szellemi atyja volt. A visszatérőkkel kapcsolatban hasonló jogi problémák merülhetnek fel. Hiába sejthető, hogy egy ember az ISIS kötelékében harcolt, hiába egyértelműek a nézetei, szilárd bizonyíték hiányában a visszatérők nagy részét nem lehetne elítélni.

A nők szerepe a szervezeten belül sokáig korlátozott volt ideológiai okok miatt, de a Heritage Foundation szerint egyre több nő vett részt a támadásokban. A feleségek esetében sem csak az ideológiával való szimpatizálás a kérdés, hanem hogy a harcot is segítették-e. A világsajtót bejárta a brit születésű, bangladesi származású Shamima Begum esete, ő 2015-ben 15 évesen utazott Szíriába, hogy csatlakozzon az ISIS-hez. Az akkor terhes, iszlamista nézeteket valló lány most inkább hazatérne, emiatt ügye hatalmas vitát váltott ki az angol közéletben. Jeremy Corbyn, a Munkáspárt vezetője arra az álláspontra helyezkedett, hogy a nőnek joga van visszatérni, és ha hazatér, majd megválaszolja a kint tartózkodásával kapcsolatban felmerülő kérdéseket. A brit belügyminiszter, Sajid Javid azonban megfosztotta a nőt brit állampolgárságától, arra hivatkozva, hogy veszélyt jelenthet a hazaengedése.

Shamina Begum

Az amerikai politika már két évtizede ígéri a terror legyőzését. Donald Trump elnök is megígérte az Iszlám Állam felszámolását, sőt 2018 decemberében már be is jelentette a győzelmet és azt, hogy kivonják az amerikai csapatokat a térségből. A kivonásra hivatkozva lemondott Trump védelmi minisztere, Jim Mattis, és több tábornok is aggodalmának adott hangot. Végül néhány száz embert hagytak a szír–iráni határ közelében, őket várhatóan áprilisig vonják ki. A kivonulás után Irán számára szabad lehet az út, hogy létrehozza a térségben az úgynevezett síita folyosót. Irak már véglegesen elvesztette ellensúlyszerepét, Szaúd-Arábia és az Öböl-országok nem nagyon népszerűek a távolabb élő muszlimok között. Kérdés, hogy a gyakori amerikai–török-találkozók megakadályozzák-e a törököket abban, hogy megtámadják a kurdokat. A régió asszír keresztényeinek száma a húsz évvel ezelőtti 800 ezerről 180 ezerre csökkent, részben az ISIS tevékenységének következményeként. Az Iszlám Állam azért is tudott gyorsan terjeszkedni Irakban, mert mellé állt a szunnita lakosság. Amíg tehát van társadalmi támogatás, lesz hely a terrornak a Közel-Keleten.

Az elmúlt években sokan keresték a magyarázatot az ISIS kegyetlenségére. Egyesek a nyugati életmódot vádolják, az európai országok sikertelen integrációját, mások szerint a terror csak válasz a Nyugat külpolitikájára. Ők maguk azonban ideológiával indokolják kegyetlenségüket. A terrorszervezet magazinja bárki számára elérhető az interneten. A Dabiq egyszerre propaganda- és ideológiai alap a szervezet számára. A kiadvány képei, amelyeken az egyik oldalon szakállas terroristák kiscicát ölelgetnek, a másikon pedig a floridai Pulse melegbár előtti letakart holttestek tömegét mutatják, sokkolók a nyugati szem számára. Az újság akadémiai nyelvezete, tökéletes angolsága és szerkesztettsége arra utal, hogy a szerzők nyugati iskolákba jártak.

Egy számot külön a keresztény nyugati világnak szenteltek, ebben terroristainterjúk és teológiai értekezések mellett található egy írás a következő címmel: Miért gyűlölünk titeket és miért harcolunk ellenetek? Az írás gúnyolódik a nyugati médián és politikusokon, akik azt mondják, a terrortámadásoknak semmi közük az iszlámhoz. A terroristák minden európait és amerikait „keresztesnek” neveznek. Aki pedig azt kérdezi, vajon véget ér-e valaha a terror, az írás szerzője így válaszol: „A tény az, hogy ha abbahagyjátok is a bombázásunkat, a bebörtönzésünket (…) még akkor is gyűlölni fogunk titeket, mert a gyűlöletünk elsődleges oka nem szűnik meg, amíg el nem fogadjátok az iszlámot.”

Hiába számolják fel a szervezetet a Közel-Keleten, az ideológia újabb és újabb szervezetekben születik újra. Hiába bontanak pezsgőt a politikusok, ha az Iszlám Állam már egy négyzetméternyi területen sem uralkodik majd, mert maga az ideológia a világ minden pontját eléri. Az igazi kérdés, hogy mennyire tud hatékony lenni.

Az egész krasznodari régióra kiterjedő vészhelyzetet hirdettek Oroszországban azután, hogy immár 10 napja, két olajat szállító orosz tankerhajó balesete óta ömlik az olaj a Fekete-tengerbe.