Franciaországba lopták a kétbőröndös Tímárt
Párkányi Raab Péter egyre sikeresebb külföldön is, Franciaországba már évek óta visszajár és az egyik szobrát hamarosan felállítják Cannesban. A Tímár Józsefről készült szobrát viszont megirigyelték tőle, egy francia művész sorozatban készíti a bőröndös figurákat, Párkányi stílusában.
A Nemzeti Színház kertjében bárki láthatja a Tímár József szobrot, amely azt a híres jelenetet örökíti meg Az ügynök halálából, amikor két bőrönddel megjelenik a színen az akkor már nagybeteg színész. Bár állítólag sosem játszotta két bőrönddel a szerepet.
Keleti Éva fotóművész is írt nekem, amikor a szobor elkészült, hogy Tímár csak az ő fotóján látható két bőrönddel, egyébként egy bőrönddel játszotta Willy Lomant. Nekem is a kép tetszett meg, s az alapján készült a szobor. Ám a Nemzeti Színháztól megkaptam a filmfelvételt, amit az utolsó előadásokból vágták össze, s azon két bőröndöt cipel. Persze, könnyen meglehet, hogy előtte csak egy bőröndöt vitt be a színpadra.
Hogyan került ki a szobor Franciaországba?
A szobor sosem hagyta el a Nemzeti kertjét, ellenben, amikor meghívtak egy Bretagne-i kiállításra, a meghívóra épp a Tímár szobor fotóját rakták ki. Hamarosan üzentek egy párizsi galériából, a kiállításom szervezőinek mondta a hölgy, hogy mielőbb szeretne velem találkozni. Aztán sosem keresett meg, pedig az óta több francia kiállításom volt.
Mikor tűntek fel a másolatok, vagy ha úgy tetszik, a hasonló stílusban készült bőröndös szobrok?
Egy év múlva viszontláttam Párizsban egy bőröndös sorozatot. Szépen lekoppintotta Tímárt, de állt mellett nő bőrönddel, fekete ember bőrönddel, tán csak kutya nem volt köztük. Tavaly a repülőn láttam az újságban, hogy a bőröndös szobrokkal hirdetik annak a bizonyos hölgynek a galériáját, aki engem nem keresett meg és Cannesban hatalmas plakátokat láttam a szobrokról. A legbosszantóbb az volt, hogy idén májusban, Cannesban egy francia festőművész, amikor megnézte a „Töredék” szobraimat, akkor közölte, hogy van egy francia szobrász és kísértetiesen hasonlókat készítek.
Nem gondolt perre?
Természetesen megfordult a fejemben, s még a francia barátaim is biztattak, de azt ők is tudják, hogy nagyon nehéz ezt bizonyítani. Rengeteg pénzbe kerül és nem biztos s a siker. Egy magyar szobrásznak pedig nincs kidobni való pénze.